315 HAREKET’ TEN RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMCILARINA ANAHTAR TESLİMİ HİZMET

HAREKET’ TEN RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMCILARINA ANAHTAR TESLİMİ HİZMET

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Genel Müdürü Engin Kuzucu, enerji sektörüne yönelik yoğun çalışmalarının bulunduğunu söyleyerek, “Şu ana kadar Türkiye’de gerçekleştirilen rüzgar enerjisi yatırımlarının yaklaşık yüzde 50’si şirketimiz tarafından taşınarak montajı yapıldı. Rüzgar enerjisi yatırımcılarına anahtar teslim hizmet sunuyoruz” dedi.

Firmanızı kısaca tanıtarak, proje taşımacılığı sektörüne yönelik faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

1957 yılında kurulmuş olan Hareket Proje Taşımacılığı, ağır taşımacılık, ağır yük kaldırma ve montaj hizmetleri, vinç ve platform kiralama, rüzgar santralleri taşıma ve montajı konularında önemli projelerde yerli ve yabancı şirketlere hizmetler veriyor. Enerji sektörüne yönelik yoğun çalışmalarımız bulunuyor. Şu ana kadar Türkiye’de gerçekleştirilen rüzgar enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 50’si şirketimiz tarafından taşınarak montajı yapıldı, Rüzgar enerjisi yatırımcılarına anahtar teslim hizmet sunuyoruz. Türkiye’de enerji lojistiği pazarı yıllık yaklaşık 50 milyon Euro’ luk bir büyüklüğe sahip. Şirketimiz, konusunda Türkiye’nin ve bölgemizin en önde gelen şirketlerinden birisi. 2010’da 1 7 milyon Euro, 2011’de 4 milyon Euro, 2012’de 11 milyon Euro, 2013’te 15 milyon Euro ve 2014’te 5 milyon Euro olmak üzere 5 yılda toplam yatırım tutarımız yaklaşık 52 milyon Euro’ya ulaştı. Bu yatırımlar ile şirketimizin 2010 başında 180 olan çalışan sayısı bugün itibariyle 370 kişiye yükseldi.

Yurtiçi ve yurtdışı yapılanmalarınız, dağıtım merkezleriniz, depolama kapasiteniz, taşıma hacminiz ve filonuz hakkında bilgi verir misiniz?

Mersin ve Ankara’dan sonra 3. şubemizi İzmir Aliağa’da açtık. Türkiye’nin ilk kendinden tahrikli 58 dingil modüler treylerini Ocak 2013’te teslim aldık. Büyük yükleri çekici olmadan kendinden tahrikli dingilleri ile taşıyabilen ve manevra kabiliyeti çok yüksek olan bu araçlar, konvansiyonel hidrolik dorselere göre çok daha iyi ve birçok manevra moduna sahip. 7 adet 6 dingil THP/SL-E ve 4 adet 4 dingil THP/ SL-E’den oluşan bu dorselerin toplam taşıma kapasitesi 2 bin 900 ton olup, dingil başına 50 ton istiap haddine sahip. Hareketin elinde mevcut olan Goldhofer Marka 52 dingil THP/SL dorseler ile kombine olabilen bu araçlarla, tek parçada taşınabilecek yük toplam 4 bin 900 ton olacak.

Özellikle rafinerilerde büyük yüklerin taşınması, petrol sahalarında petrol platformlarının taşınmasında ve tersanelerde gemilerin bir taraftan bir tarafa nakliyesinde kullanılan bu dorseler ile Hareket, Türkiye’deki büyük yatırımlara destek vermeye daha hızlı bir şekilde devam edecek. Hareket, 55 metreye kadar uzatılabilen, 25 uzatmalı Lowbed treyler, 200’ü aşan sayıda hidrolik dingil modüler treyler, 75 çekici, 25 ile 750 ton kapasiteli 3 adedi daralan paletli vinç olmak üzere 16 adet paletli vinç, 65 adet mobil vinç ve konusunda uzmanlaşmış tecrübeli kadrosu ile hizmet sunduğu şirketlerin yurtiçi, yurtdışı projelerinin her türlü taşıma, kaldırma ve montaj ihtiyaçlarını karşılıyor. Hareket şu anda aynı anda 7 rüzgar enerji santrali şantiyesine taşıma, vinç ve montaj hizmeti verebilecek kapasiteye sahip. Ayrıca bu alanda elektrik ve mekanik montaj ekibimizi de oluşturduk.

İhracat/proje taşımacılığında hangi dış pazarlar öne çıkıyor?

Taşımada Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Bulgaristan, Kazakistan, Romanya, Gürcistan, Ukrayna, Rusya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran, Katar, Kenya, Mısır, Suriye, Libya, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yemen pazarları öne çıkıyor.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER