LOGİTRANS’IN 3 MİLYAR EURO’ LUK İŞ HACMİ OLUŞTURMASI BEKLENİYOR

LOGİTRANS’IN 3 MİLYAR EURO’ LUK İŞ HACMİ OLUŞTURMASI BEKLENİYOR

Eko Fuarcılık tarafından düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı, 14-16 Kasım 2018 tarihleri arasında lojistik ve IT sektöründen firmaları 12’nci kez bir araya getiriyor. İstanbul Fuar Merkezi’nin 9 ve 10’uncu hollerinde gerçekleştirilen fuara, yurt içi ve dışından 150 firma katılırken, yaklaşık 13 bin de ziyaretçi bekleniyor. Üç gün sürecek fuarın, gerçekleştirilmesi beklenen ikili görüşmeler sonucu yaklaşık 3 milyar euro’luk iş hacmi oluşturacağı öngörülüyor. 2017’deki fuara, 24 ülkeden 150 firma, yaklaşık 50 ülkeden de 13 bin 700 ziyaretçi katılmıştı.

Lojistik ve IT sektörlerinin önde gelen uluslararası buluşma noktalarından biri olan Logitrans Fuarı, bu yıl 12’nci kez kapılarını açtı. Türkiye’den UTİKAD, DTD, HİB, İGEME; globalde ise APSA, ITCA, ACEX ve TIACA tarafından desteklenen fuarda, Intermodal Taşımacılık ve Türkiye, Hava Kargo-Dijital Dünyaya Hazırlık, Almanya’da Lojistik Çözümler, Otomotiv Lojistiği ve Türkiye, Kuşak ve Yol, 2023 Vizyonuyla Hizmet İhracatında Lojistiğin Yeri başlıklı etkinlikler gerçekleştirilecek. İkinci kez gerçekleştirilen ‘truck & trailer Turkey’ kapsamında özel bir alanı bulunan Logitrans Fuarı’nda, ayrıca bu sene ilk kez ‘rail cargo Turkey’ başlığı ile özel bir pavilyon daha gerçekleştiriyor. Öte yandan her yıl olduğu gibi hükümetleri tarafından teşvik edilen Almanya, Avusturya ve Fransa Pavilyonları’nın da bu sene fuarı uluslararası katılım açısından daha güçlü hale getirmesi bekleniyor.

Türkiye’de lojistik sektörünün büyüklüğü 300 milyar lirayı aştı

Üç gün sürecek fuarın özellikle Türkiye lojistik sektörü açısından bir networking ortamı sağladığını belirten fuar temsilcileri, fuarda gerçekleştirilmesi beklenen ikili iş görüşmeleri sonucu yaklaşık 3 milyar euro tutarında ekonomik değer yaratılmasının öngörüldüğünü söylüyor.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) verilerine göre, bugün itibarıyla küresel büyüklüğü 7.5 trilyon dolara yaklaşan lojistik sektörünün, 2023 yılında 15 trilyon doları aşması bekleniyor. Türkiye’de ise büyüklüğü 300 milyar lirayı bulan sektör, GSYH’nin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Ayrıca lojistik sektörü depolamadan taşımaya, paketlemeden idari pozisyonlara kadar geniş bir alanda yaklaşık 1 milyon kişiye de istihdam sağlıyor.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye lojistik sektörünün 2017 yılında yaklaşık yüzde 5 büyüdüğünü belirten sektör temsilcileri, 2017 yılına göre daha fazla büyüme umuduyla başlanan 2018’deki büyüme oranın, yılın ortalarından itibaren beklentilerin altında gerçekleşeceği sinyalini vermeye başladığını söylüyor. Doğu ve batı ülkeleri köprü görevi gören Türkiye’nin bu özellikli pozisyonunun lojistik sektörünün geleceği açısından umut vadettiği noktasında hem fikir olan sektör temsilcileri, Çin ve Avrupa arasındaki ticaret hacminin 600 milyar doları aştığına dikkat çekiyor. Temsilcilere göre, Türkiye’nin lojistik bağlanabilirliğinin artmasıyla söz konusu ticaret hacminden daha büyük pay alınabilecek ve özellikle transit yüklerin taşıması Türkiye üzerinden gerçekleştirilebilecek.

(kaynak: iştekobi)

YORUMLAR

BENZER HABERLER