451 FACİA GELİYORUM DİYOR

FACİA GELİYORUM DİYOR

Sanayi tesislerinde kontrolsüz şekilde kullanılan ve depolanan kimyasal maddeler, işçilerin hayatını tehdit ediyor. Hükümet ise 2010’da çıkardığı yönetmeliğin maddelerini sürekli erteliyor.

Sanayi tesislerinde kontrolsüz şekilde kullanılan ve depolanan kimyasal maddeler, işçilerin ve çevrede yaşayan yurttaşların hayatını tehdit ediyor. Son olarak Çankırı’daki Organize Sanayi Bölgesi’nde bir kimyasal maddeden yayılan gaz nedeniyle çoğu işçi olan 212 yurttaşın zehirlenmesi, gözleri yeniden kimyasal maddelerin bulundurulmasıyla İlgili alınmayan önlemlere ve denetimsizliğe çevirdi.

Sürekli erteleme

Kimya Mühendisleri Odası’nın (KMO) verdiği bilgilere göre, bu olayların yaşanmasının önüne geçilebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2010 yılında çıkardığı bir yönetmelik var. Ancak “Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik” adlı düzenlemenin yürürlük tarihinin iki yıl süreyle ertelenmesi, olabilecek kazalara ve ölümlere alt yapı hazırladı. Bu süre içinde sanayi tesislerinde kimyasal maddelerden kaynaklı çok sayıda kaza ve ölüm yaşandı. 30 Aralık 2013 tarihinde yönetmelik tekrar yayımlandı, bazı kritik maddeler bir kez daha ertelendi.

Tesislerin depoladıkları kimyasal ve tehlikeli maddelere dair yapacakları bildirimler dışında tüm yönetmelik maddeleri 2016 yılına bırakılırken, tesislerin tehlike risklerini azaltmaları koşulu 2017 yılına kaldı. AFAD’ ın olası kazalara dair ne gibi önlemler alacağı, neler yapması gerektiği, güvenlik önlemlerini içeren harici acil durum planı hazırlama şartı da yine 2017 yılına ertelendi.

Gerekçe gösterilmedi

Bu ertelemeler için hiçbir gerekçe gösterilmezken, yürürlüğe giren maddeler de tam olarak uygulanmış değil. Örneğin tesislerin şu an depoladıkları kimyasal ve tehlikeli maddeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurduğu internet sitesi üzerinden beyan etme zorunluluğu var. Ancak bu beyan şirket sahiplerinin vicdanına bırakılmış durumda. Bakanlık, şirketlerin her beyanını doğru kabul ediyor. Bu bildirimi yaklaşık 20 bin işletmenin yapması gerekirken, ancak 6 bin civarında tesisin bildirimde bulunduğu biliniyor. Bakanlığı yönetmeliğin ilgili maddelerini derhal yürürlüğe koymaya davet eden KMO, “Aksi durumda kazaların ve ölümlerin önlenemeyeceğini kamuoyuna duyururuz” uyarısında bulunuyor.

Kazalar, ölümler, yaralanmalar

Türkiye’de geçen mayıs ayından bu yana fabrika ve tesislerde kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklı çok sayıda olay meydana geldi. Bu olaylardan bazıları şöyle:

MAYIS 2015: Bursa İnegöl’de bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bir kablo fabrikasının kimya bölümünde çalışan işçiler dayanıklılık testi yaparken, depodan gaz sızmaya başladı. Sızan gaz nedeniyle 12 kadın işçi kimyasal maddeden zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

EYLÜL 2015: Mardin Dargeçit’te Ilısu Barajı yapım şantiyesi enerji santrali kısmında kimyasal madde zehirlenmesi yaşandı, 38 işçi hastaneye kaldırıldı.

EKİM 2015: Balıkesir’de bir fabrikada ahşap ürünlerin yapıştırılmasında kullanılan formaldehit adlı kimyasal madde 7 işçiyi zehirledi.

KASIM 2015: Kırıkkale’de bir termik santralde çalıştıkları sırada zehirlenen 31 işçi tedavi altına alındı. İşçilerin hidrojen sülfür gazı ile boru temizlerken etrafa yayılan gazdan etkilendikleri belirtildi.

KASIM 2015: Gümüşhane’de özel bir maden şirketinde siyanür borusu patladı, 4 maden işçisi yoğun siyanüre maruz kaldı. İşçilere müdahale eden sağlık görevlileri de gözetim altına alındı.

KASIM 2015: İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir gübre fabrikasında kazan temizliği yapan 5 işçi kimyasal maddeden zehirlendi. Onlara yardım için gelen 2 sağlık personeli de etkilendi. İşçilerden İbrahim Yılmaz (22) hayatını kaybetti.

ARALIK 2015: Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Yurtiçi Kargo’da kimyasal bir maddenin bulunduğu pakette sızıntı yaşandı, 60 işçi hastaneye kaldırıldı. Hastanenin acil servisi karantina altına alındı.

OCAK 2016: Çankırı’nın Şabanözü ilçesinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Gelal Çorap Fabrikasında çalışan işçiler ile bölgede yaşayan yurttaşlar gazdan zehirlendi. 212 işçinin zehirlendiği olaya, bir süredir kullanılmayan mobilya fabrikasında bulunan tetra hidro teofen adlı kimyasal maddenin neden olduğu saptandı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER