122 EKONOMİK BÜYÜME = LOJİSTİK BÜYÜME

EKONOMİK BÜYÜME = LOJİSTİK BÜYÜME

”Konjonktür, lojistiği vursa da krizler fırsat yaratır, Ekonomik büyüme=Lojistik büyüme”

Konjonktürün en fazla etkilediği sektörlerin başında gelen lojistik, krizi fırsata çevirme amacında. UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, 2015’in zor bir yıl olduğunu belirtse de iç piyasada demiryolu taşımacılığı ve e-ticarette fırsatlar olduğunu duyuruyor.

Tüm dünyanın ticareti düşüyor. Dış ticaretin artmadığı bir ortamda ne yazık ki Lojistik faaliyetlerin gelişmesini beklemek de mümkün değil. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Turgut Erkeskin, “Genel olarak dünyada yaşanan ekonomik yavaşlamaya bir de bölgemizin özel durumu eklenince 2015 lojistik sektörü için zor bir yıl oldu. Kısa vadede mevcut koşullarda düzelme öngörülmediğinden 2016 için de beklentiler iyi değil” diyor.

Bu olumsuz yapı teker teker tüm taşıma modlarına yansıyor. İş hacimlerinin beklendiği seviyede olmadığını bir de üstüne yeni zorluklar eklendiğini aktaran Erkeskin, hava, kara, demir ve denizyolları ulaşımına ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor: “Karayolunda mülteci krizinden dolayı sınır geçişlerinin zorlaşması, kota problemlerinin yanında  daha büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaya başladı.

Demiryolunda ana hattımızın Avrupa olması ve bu hat üzerindeki inşaat çalışmalarının 2015 sonuna kadar tamamlanmamış olması, tamamlandıktan sonra da randımanlı çalışmaması, Çerkezköy Terminali’nin yetersizliği bu taşıma türünde belki en büyük problemdi.

Hava taşımacılığımızda nispeten hareketlilik devam etmekte ve birtakım büyüme rakamları görmekteyiz. Ancak bunun da önemli kısmı üçüncü ülkeler arası yapılan taşımalarda İstanbul’un hub olarak kullanılmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla havayolu faaliyetlerinin faydası lojistik sektörünün tamamına değil, belirli havayolu taşıyıcısı firmalara yansıyor.

Deniz taşımacılığımızda konteyner taşımacılığı belki en zor zamanlarını yaşıyor. Her ne kadar yeni limanlarımız devreye girmiş olsa da hem taşıma miktarlarında azalma hem de navlun ücretlerinde büyük düşüşler var.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER