300 EKOL, SETE-PARİS TREN HATTINI DEVREYE ALDI

EKOL, SETE-PARİS TREN HATTINI DEVREYE ALDI

HAFTADA BİN 500 TREYLER VE KONTEYNER TAŞIYOR

Çevreye saygılı iş süreçleri ve projeler geliştirerek sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı hedefleyen Ekol, intermodal taşımacılık hizmeti kapsamında kullandığı elektrikli blok tren seferlerine bir yenisini daha ilave etti. Halihazırda İtalya Trieste, Almanya Köln ve Ludwigshafen şehirleri, Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava, Fransa’nın Sete şehirleri arası faaliyet gösteren haftalık toplam 44 blok tren seferine Sete-Paris hattı da dahil oldu.

Avrupa genelindeki demiryolu bağlantılarıyla haftada yaklaşık 1.500 treyler ve konteyner taşıyan Ekol, şimdilik haftanın bir günü faaliyet gösteren Sete-Paris hattını 2017’de iki sefere çıkarmayı planlıyor. İzmir-Sete arası mevcut denizyolu bağlantısına 2017 yılında yeni bir Ro-Ro daha eklemeyi hedefleyen Ekol, Sete Lima- m’m Birleşik Krallık’ a, Benelüks ülkelerine ve Almanya’ya bağlama çalışmalarını Avrupa’nın öncü demir yolu operatörü VIIA ile işbirliği yaparak sürdürüyor.

Devreye alınan Sete-Paris tren hattı ile ilgili olarak Ekol Lojistik Taşımacılık Grubu Genel Müdürü Murat Boğ; “Fransa’da mega treylerlere de uygun olarak kuzey-güney yönündeki demir yolu taşımacılık koridorunun ilk ürünü olan bu hat sayesinde Türkiye ve İran’ın Avrupa bağlantısını, Kuzey Afrika ülkelerinin ise Paris bölgesi ile bağlantılarını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Önemli bir yeşil lojistik yatırımı olarak değerlendireceğimiz bu yeni bağlantı ile, aylık emisyonda 180.000 kg C02’lik bir azalım elde edecek, 20 futbol sahası büyüklüğünde ormanı kurtarmış olacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER