Ekol Lojistik, Yalova’da Aynı Anda Üç Ro-Ro’ya Hizmet Verecek!

Ekol Lojistik, Yalova’da Aynı Anda Üç Ro-Ro’ya Hizmet Verecek!

 

EKOL LOJİSTİK, YALOVA’ DA AYNI ANDA ÜÇ RORO’ YA HİZMET VERECEK

Ekol Lojistik Türkiye Ülke Müdürü Arzu Akyol Ekiz, Yalova Ro-Ro Terminali’nin ikinci etabı tamamlandığında anda aynı anda üç gemiye hizmet verecek kapasiteye ulaşacaklarını söyledi.

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden Ekol, faaliyetlerine 2017 yılında başlayan Yalova Ro-Ro Terminali’nin ikinci etabı için ÇED sürecim yüzde 80 oranında tamamladı. Yalova Ro-Ro Terminali’nin ikinci etabı tamamlandığında aynı anda üç gemiye hizmet verilebilecek.

Ekol Lojistik Türkiye Ülke Müdürü Arzu Akyol Ekiz, Yalova’daki RoRo Terminali’nin yatırım süreci ile ilgili şu bilgileri verdi: “İkinci etap inşaatımıza başlamak için tüm hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. İkinci etap ile birlikte terminalimize yaklaşık 50 bin metrekare park alanı ve bir adet daha 300 metre boyunda iskele ekleyerek aynı anda üç gemiye hizmet verecek kapasiteye ulaşacağız. Gelecekte enerji maliyetleri ve çevresel etki azaltımı için shore connect (sahil bağlantısı), terminal vinci gibi yatırımları da yapacağız. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle, yatırımlar için oldukça belirsiz bir ortamın oluştuğu günlerden geçtiğimiz için terminalimizin ikinci etap yatırımı için aceleci davranmıyoruz.”

İNTERMODALE ODAKLANDI, YENİ HATLAR AÇTI

Salgın sürecinde karayolu taşımacılığının derinden etkilendiğini dile getiren Ekiz, bu süreçte intermodale odaklandıklarını ifade ederek, “Geldiğimiz noktada farklı taşıma modellerine sahip olmanın risk yönetimindeki etkisini ve sağladığı katkıyı yaşayarak gördük. Bu zorlu dönemde intermodal, en az hasar alan taşımacılık yöntemi oldu. İntermodal taşımacılık modeline sahip olmayan birçok firma ciddi sıkıntılar yaşadı. Biz, 12 yıldır başarıyla sürdürdüğümüz intermodal taşımacılık modelimiz ile kara taşımacılığına alternatif getirebildik. Bu dönemde mevcut intermodal hatlarımıza Köstence’yi de ekledik.” dedi.

Yurt dışında yeni fırsat kolluyor

Ekol’ün, Türkiye dışında Almanya, İtalya, Yunanistan. Fransa, Ukrayna, Romanya, Macaristan, İspanya, Polonya, Çekya, Slovenya ve İsveç’te ofisleri bulunuyor. Ekol. kapalı alanı 1 milyon metrekarenin üzerindeki dağıtım merkezlerinin yanı sıra haftalık 52 sefer yapan blok trenleri. 6 bin araçlık filosu ile lojistik çözümleri sunuyor. Şirketin 2019 yılı cirosu 3.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

TEKNOLOJİ YATIRIMLARINA DESTEK ÖNEM KAZANIYOR

“Yaşamış olduğumuz krizin bize bir kez daha gösterdiği üzere, teknolojik altyapısı sağlam olan şirketler beklenmedik değişimlere daha kolay adapte olabilecek esnekliğe sahip olabiliyor” diyen Arzu Akyol Ekiz, bu nedenle sektöre yönelik AR-GE ve yenilikçi ürün desteklerinin önem kazandığını vurguladı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER