E-İHRACAT İÇİN YOL HARİTASI

E-İHRACAT İÇİN YOL HARİTASI

E-ticaret dünyası ihracat yapma potansiyeline sahip yaklaşık 900 bin KOBİ için büyük fırsat anlamına geliyor. Küresel e-ticaretin hacmi 2021’de 4.5 trilyon dolara ulaşacak.Bu anlamda e-ihracat KOBİ’lere muazzam fırsatlar sunuyor. Hem B2B (firmadan firmaya) hem B2C (firmadan son tüketiciye) satışlar için online ihracat, kur farklarını fırsata çevirmenin en hızlı yolu. Özellikle B2C tarafında e-ihracatın avantajları saymakla bitmez. Örneğin bir üretici 100 bin dolarlık malı çeşitli ülkelerdeki ithalatçı firmalara satarken pazarlık söz konusudur, karşı taraf malı ucuza almaya çalışır, ödemeler uzun vadelere yayılır. Üretici malını hemen nakde çeviremez.

Oysa e-ihracatta üretici kendi sitesi üzerinden, vereceği internet reklamlarıyla direkt o ülkelerin vatandaşlarını hedeflediğinde, kat ve kat fazla kar marjıyla satış yapabildiği gibi, ödemesi de o gün içinde alınıyor. Ülkeye döviz girişi hızlı oluyor. Üstelik üretici Türkiye’de 100 TL’ye sattığı malı, Amerikalı ve Avrupalılara rahatlıkla 100 dolara, 100 euro’ ya satabiliyor. Aylık mağaza kirası kadarlık bir bütçeyle bir yıllık e-ihracat altyapı hizmeti almak mümkün. E-ihracat dünyasındaki fırsatların KOBİ’lerin dijital dönüşümünü de hızlandıracağını düşündüğünü söyleyen Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-ihracat ile geleneksel ihracat yöntemleri arasındaki farkı şöyle özetliyor: “Klasik ihracatta olduğu gibi müşteri parayı ödedi ödemedi sorunu yok. Tüm süreçler online olarak anında ilerliyor. Nakit akışı çok hızlı. Küresel perakende e-ticaret hacmi 2.4 trilyon dolar. 2021’de 4.5 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Avrupa’da perakende internet alışverişinin yüzde 71’i sınır ötesinden yapılıyor. ABD’de bu oran yüzde 80. E-ihracat için yol haritası E-ticaret dünyası ihracat yapma potansiyeline sahip yaklaşık 900 bin KOBİ için büyük fırsat anlamına geliyor. Küresel e-ticaretin hacmi 2021’de 4.5 trilyon dolara ulaşacak. Küresel düşünen firmalar bu yazımızı mutlaka okumalı…

Üstelik üretici Türkiye’de 100 TL’ye sattığı malı ve Avrupalılara rahatlıkla 100 dolara, 100 euro ‘ya satabiliyor. Aylık mağaza kirası kadarlık bir bütçeyle bir yıllık e-ihracat büyümenin yolu, küresel düşünmekten geçi- altyapı hizmeti almak mümkün, yor. Bu anlamda e-ihracat KOBİ’lere muazzam fırsatlar sunuyor. Hem B2B (firmadan firmaya) hem B2C  (firmadan son tüketiciye) satışlar için online E-ihracat dünyasındaki fırsatların ihracat, kur farklarını fırsata çevirmenin dijital dönüşümünü de hızlı yolu. Özellikle B2C tarafında e-ihracatın avantajları saymakla bitmez.

YORUMLAR

BENZER HABERLER