68 DHL EXPRESS’ TE MUTLU SON

DHL EXPRESS’ TE MUTLU SON

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın (Tümtis) DHL Express’te iki yıldan uzun bir süre önce başlattığı örgütlenme çalışmasıyla birlikte bir buçuk yıldır devam eden sendikal mücadele, önemli kazanımlarla imzalanan toplu iş sözleşmesiyle sonuçlandı.

İmzalanan toplu sözleşmeyle sendika üyesi işçilerin ücretlerine ve sosyal haklarına birinci yıl yüzde 21, ikinci yıl yüzde 17 artış sağlandı. Ayrıca 15’er günlük ücretleri tutarında dört ikramiye ve yemek, yol, evlenme, doğum, bayram, yakacak ve giyim yardımı alındı. Sendikal nedenlerle işten çıkarılan yedi işçiye de kıdem ve ihbar tazminatlarına ek olarak 20 aylık brüt ücretleri tutarında tazminat ödemesi yapılması sağlandı. Sözleşmeyle Disiplin Kurulu kararı olmaksızın işçi çıkarılması engellendi. DHL Express’te toplu iş sözleşmesi işyeri önünde direnişini sürdüren işçiler de dahil sendikalı tüm işçilerin onayı alınarak imzalandı.

Sendikadan yapılan açıklamada imzalanan toplu sözleşmenin tüm kargo işçileri açısından da önemli bir kazanım olduğu belirtildi. Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerine, örgütlenme mücadelesine destek verme çağrısı yapıldı.

(kaynak: Emek Servisi)

YORUMLAR

BENZER HABERLER