Dağıtım Merkezinde Performans Ve Kapasiteyi Arttıran Proje: Cookplus Otomatik Sipariş Toplama Sistemi

Dağıtım Merkezinde Performans Ve Kapasiteyi Arttıran Proje: Cookplus Otomatik Sipariş Toplama Sistemi

Interrol ve komple depo otomasyon çözümleri için yenilikçi çözümler üreten sistem entegratörü Teknokom, İstanbul’da Karaca Grup’un Cookplus markası için otomatik sipariş toplama sistemini hayata geçirdi.

Interrol ve komple depo otomasyon çözümleri için yenilikçi çözümler üreten sistem entegratörü Teknokom, İstanbul’da Karaca Grup’un Cookplus markası için otomatik sipariş toplama sistemini hayata geçirdi. Sistem, otomatik fatura basımı, akış kontrolü,  kargo etiketi uygulamaları, dinamik hacim ölçümü ve gerçek zamanlı izleme gibi gelişmiş özellikleri içinde barındırıyor.

Yazılım uygulamaları, Interroll MultiControl tarafından toplanan veriyi kullanıyor. Interrol ve sistem entegratörü Tekııokom tarafından kurulumu yapılan sipariş toplama otomasyon sistemi, Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilere hizmet veren ve istanbul yakınlarındaki Hadımköy’de bulunan 6.000 metrekarelik Cookplus dağıtım merkezinde performansı ve kapasiteyi önemli ölçüde arttırdı. 27 ülkede 2.700 bayi ve mağaza ile faaliyet gösteren, sofra, mutfak ve ev tekstili pazarında lider Karaca Grubu’nun e-ticaret markası Cookplus’ta hayata geçen projenin temel bileşenlerini, Interrol tarafından sunulan RollerDrive EC5000 24 volt DC motor, MultiControl kart ve Interroll Modüler Konveyör Platformu (MCP) oluşturuyor.

Sistem, akış kontrolü, otomatik fatura basılması, dinamik hacim ölçümü, kargo etiketi uygulamaları ve gerçek zamanlı izleme gibi gelişmiş özellikleri bir araya getiriyor.

Sistem; akış kontrolü, dinamik hacim ölçümü, otomatik fatura basılması, gerçek zamanlı izleme ve kargo etiketi uygulamaları gibi gelişmiş özellikleri bir araya getiriyor. Bu malzeme akışı çözümü için kullanılan temassız akümülasyon (zero pressure accumulation) özelliğine sahip konveyörler, tesisin iki katındaki paketleme ve nakliye alanlarıyla çeşitli toplama istasyonlarını birbirine bağlayan 220 metreden fazla uzunluğa sahip.

 

“VERİMLİLİĞİMİZİ ARTTIRDIK”

Karaca A.Ş Lojistik ve Tedarik Zinciri İşletme Müdürü Ertuğrul Çelebi’nin konuyla ilgili yorumları ise şöyle oldu:

“Bu yeni çözümle birlikte, karmaşık manuel iç süreçlerden uzaklaşarak dağıtım merkezimizin performansını ve kapasitesini önemli ölçüde arttırdık. Bizim için verimliliğimizi arttırmak kadar önemli bir diğer husus ise, müşteri memnuniyetini de geliştirmekti.”

Şeklinde bir yorum yaparak, manuel yöntemlerden bir nebze de olsa uzaklaşıldığını belirtti.

Gelişmiş konveyör sistemi, Interroll’ün uluslararası partner ağı Rolling On Interroll programının uzun süredir üyesi olan Teknokom tarafından geliştirilen yazılım tarafından yönetiliyor. Yazılım uygulamaları kontrol ve izleme amacıyla Interroll’ün MultiControl kartları tarafından toplanan verileri kullanıyor. Buna bir örnek olarak, operatörlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığı durumlarda toplama istasyonlarını veya tüm bir katı inaktif hale getirebilen akıllı akış kontrol özelliğini örnek verebiliriz.

Ayrıca toplama işleminin sonunda, paketlemeden önce yazıcı her sipariş için otomatik olarak fatura oluşturmakta. Sevkiyat alanına girdikten sonra, etiket aplikatörü her siparişe otomatik şekilde bir barkod etiketi yapıştırıyor. Bu etikette de siparişin destinasyonu, hacim bilgileri ve içerik listesini de içeren, lojistik için gerekli tüm bilgiler bulunuyor.

asasaas_h106156_5b079

“MODERN TEKNOLOJİLERİ ENTEGRE EDEREK MÜŞTERİLERİMİZİN ÇALIŞMAYI GERÇEK ZAMANLI İZLEYEBİLMESİNİ SAĞLADIK”

Teknokom A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Hisim’da konuyla ilgili olarak, “Müşterilerimizin zorlu ihtiyaçlarını karşılamak için Interroll ile uzun zamandır devam eden iş birliğimizden istifade ettik ve bu otomatik malzeme akış sistemine farklı modern teknolojileri entegre ettik. Tüm proje planlama ve kurulum ile bakım ve desteğe kadarki süreçler çok dikkatli ve bütünsel bir şekilde yürütüldü. Örneğin, müşterilerimiz artık istediği zaman ve istediği yerde çevrimiçi uygulama aracılığıyla sisteminin çalışmasını gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor.” yorumunda bulundu.

Teknokom’un yazılım uygulaması, raporlama ve kontrol özelliklerini de barındıran kolay kullanılabilir arayüzü ile, bakım ve destek amacıyla kutuların yerleri, siparişlerin mevcut durumu ve tek bir kutuda toplanan ürünlerin bilgileri gibi tüm malzeme akış sürecinin izlenmesine her 2 kat için de olanak sağlıyor.

Ayrıca, operasyon yöneticileri; sipariş tamamlama kapasitesi, toplama istasyonlarındaki darboğazlar, hata raporları ve ayrıntılı performans bilgileri hakkında canlı ve belli bir zaman aralığına dayalı raporlar da alabiliyorlar.

YORUMLAR

BENZER HABERLER