146 CEY GRUP, DOĞU AKDENİZ’ İN EN BÜYÜK TANK TERMİNALİNİ YAPACAK

CEY GRUP, DOĞU AKDENİZ’ İN EN BÜYÜK TANK TERMİNALİNİ YAPACAK

PROJEYE 100 MİLYON DOLAR YATIRACAK

Lojistik sektöründe depolama, antrepo, konteyner ve silo başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren ve Cey Grup bünyesinde bulunan Ceynak Lojistik, yeni yatırımlara hazırlanıyor. 2018’de İskenderun’da yapmayı planladıkları ‘tank terminali’ yatırımı ile firma doğu Akdeniz’in en büyüğü olmak istiyor.

Cey Grup Yönetim Kurulu Üyesi Berzan Avcı, “İskenderun’da aldığımız 57 dönümlük bir arazi vardı. Buraya önümüzdeki yıl Doğu Akdeniz’in en büyük tank terminalini yapmayı planlıyoruz. Yapacağız yatırımın tutarı ise yaklaşık 100 milyon dolar. Devreye alacağımız proje ile 300 bin metreküplük bir tank terminali hacmini hedefliyoruz. Buradaki tanklarda hem kimyasal depolama hem de bitkisel yağ depolaması yapılacak” dedi.

Türkiye’nin limanı olan çoğu kentinde faaliyet gösterdiklerini anlatan Avcı, bu kentlerde bulunan limanlara yatırım yaparak lojistik alanında verdikleri hizmetleri çeşitlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Avcı, “Anterepo, silo, depo ve konteyner terminal olarak hizmet veriyoruz. Bunun dışında Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) sonra Türkiye’nin en yüksek kapasiteli depolama alanına sahip şirketiyiz” şeklinde konuştu.

Özellikle tarım lojistiği üzerine ihtisaslaşmış bir şirket olduklarına dikkat çeken Avcı, “2010 yılında özelleştirme ile devir aldığımız ve 36 yıllığına kiralanan Samsun Limanının işletmesini yapıyoruz. Ayrıca Samsun bölgesinde depoların üzerine yapmayı planladığımız güneş enerjisi projemiz var. 14 bin metrekarelik bir çatı modülüne yapmayı planladığımız proje ile yılda 2 milyon 750 Kw’lik enerji üretimi hedefliyoruz” dedi.

Projeler TMO’ya teslim edilecek

Farklı sahalarda proje faaliyetlerinin devam ettiğini ifade eden Avcı, geçen yıl TMO’dan Lisanslı Depoculuk Silo Yapımı ve İşletim ihalesi aldıklarını hatırlatarak, “10 yıllık bir ihale ile bunların projelerine başlandı. 10 milyon dolarlık yatırımla Ceyhan’da 180 bin tonluk TMO’nun silo yapım ihalesi var. Buradaki silo projemiz ödül aldı. Tekirdağ, Mahramlı’ da ise 50 bin tonluk lisanslı depoculuk ihalesini de dahil ettiğimiz zaman toplamda 230 bin tonluk proje hacminden bahsedebiliriz” dedi. Mevcut projelerin yıl sonunda TMO’ya teslim edilmesi planlanıyor.

Konteyner ve proje taşımacılığında büyüyor

Ambarlı bölgesinde ise 60 dönümlük alanda 40 milyon dolarlık konteyner terminali yaptıklarını ifade eden Avcı, kombine taşımacılığında ise satıcıdan alıcıya ulaşma sürecine kadar ürünün depolanması, paketlenmesi, stok kontrolü, taşıma ve dağıtım hizmetlerini bir arada sunduklarını ifade etti. Avcı yıllık bazda 4.5 milyon ton kombine taşımacılık hizmeti verdiklerini bildirdi. Proje taşımacılığında ise sektörel bazlı gelen talepleri değerlendirip imal edilen ürünü tedarikçiden nihai son kullanım noktasına kadar taşıma ihtiyaçlarını projelendirdiklerini belirten Avcı, “Yılda bin 500 ton proje taşımacılığı hizmeti veriyoruz” dedi. Avcı, geçen yıl toplamda 5 milyon 275 bin tonluk taşıma gerçekleştirdiklerini söyledi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER