27 ÇANDARLI LİMANI ÇİN’ İN ROTASINDA OLMALI

ÇANDARLI LİMANI ÇİN’ İN ROTASINDA OLMALI

EBSO Meclis Üyesi Ergin Erdinç, Çandarlı limanından demir yolu ağıyla çekilecek bir hattın gelecekte bir sanayi üssü oluşturacağına dikkat çekti.

Çin’in Şanghay-Londra arasında yapılacak 19 ülkeden geçen Demir İpek Yolu Projesi’ nin Türkiye ayağında Çandarlı limanına bağlanacak bir ağla yeni bir sanayi üssü oluşturulması gündemde.

Dünyada ekonomik eksenin kaymasıyla ilgili birtakım söylemlerin ortaya çıktığını dile getiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 162. Grup Atıkların Geri Kazanılması Sanayi Meclis Üyesi Ergin Erdinç, Demir İpek Yolu Projesi’nin Türk sanayisine etkisi anlattı.  Erdinç, “Şanghay-Londra demiryolu köprüsü yapılıyor. Yavuz Sultan Selim köprüsü, demiryolu ağı bağlantısına izin verilen şekilde yapılıyor. Bu arada Pire Limanı da Yunanistan’ın  özelleştirilmesi kapsamında Çin firması tarafından satın alınıyor. Bu konular bir araya getirildiğinde bizi çok yakından ilgilendiren bir konunun  arifesinde olduğumuzu görüyoruz. 1 trilyon dolar bütçeli, 19 ülkeden geçen Demir İpek Yolu dünyanın ekonomik eksenini değiştirecek bir uygulama. Bunu  göz ardı ederek gelecek 10 yılınızı veya 20 yılınızı planlamak mümkün değil. Peki Demir İpek Yolu Türkiye’den geçerken biz nasıl bir sorunla karşı karşıyayız ve bunu nasıl fırsata döndürebiliriz?”

“Pire limanı lojistik açıdan risk yaratacak”

Pire limanının özelleştirilmesinin bizim için çok önemli olduğunu savunan Erdinç, “Araştırılıp incelenmesi gerekilen bir konu. Çünkü Demir İpek Yolu projesinin Avrupa ayağında, Pire limanına çekilecek bir hatla Akdeniz içindeki destinasyon ve dağıtım ağlarının bu demir ipek yoluna bağlanması söz konusu. Bu yapıldığı zaman Çin’den Avrupa’ya, Londra’ya 15 günde ürünlerin gitmesi söz konusu olabiliyor. Cari günde Çin’den 40-60 gün içinde giden ürünler bu yol aracılığıyla 10-15 gün arasını bulacak. Ayrıca Pire Limanı destinasyonu da işin içine katıldığında bu özellikle Türk sanayisinin lojistik üstünlüğünü coğrafik konumundan gelen bazı avantajlarını riske, sıkıntıya girmesi anlamına gelecek.” dedi.

Sanayimizin yoğun çalıştığı Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinin coğrafi yakınlık ve ürünlerin işlenmesiyle ilgili avantajlar sağlayacağına dikkat çeken Erdinç, “Coğrafi yakınlıktan kaynaklanan ve ürünlerin işlenmesi ile ilgili avantajlarımız söz konusu. Biz bu proje ile bu avantajımızı kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Bizim bir şeyler yapıp bu sıkıntıyı bertaraf etmemiz, hatta fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Peki biz neler yapabiliriz? Pire limanının destinasyonu olduğu takdirde Çin kolaylıkla bütün Akdeniz içerisinde Kuzey Afrika, Mısır Tunus, Fas, Cezayir ülkelerine ulaşım sağlayacak. Artık deniz yolu yerine, demir yolu üzerinden bir hatla bu çıkışını sağlayabilecek. Ve dünyanın eksen kayması deniz yolu yerine demir yolundan kaynaklı avantajla sağlanabilecek.” diye konuştu.

“Çandarlı limanı sanayi üssü haline gelebilir”

Çandarlı limanından Demir İpek Yoluna çekilecek bir ağ yapılması gerektiğini belirten Erdinç, “Bizim Türkiye olarak, İzmir olarak bir avantajımız var. İzmir limanı Hong Kong  limanından sonra dünyanın 5. büyük limanı. İzmir, Akdeniz içerisindeki 3 doğal limandan bir tanesi. Şu an Çandarlı’da inşası devam eden bir limanımız var. Fakat bu inşaatın ne zaman biteceği  ve nasıl yetişeceği ile ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz. Bizim yapmamız gereken şey kısaca şu: demir ipek yolundan Çandarlı’ya bir demir yolu hattının çekilmesi. Çandarlı limanının Pire limanı yerine bu Çin Demir Yolu Projesine paydaş olarak seçilmesinin sağlanması. Gerek sanayiciler olarak, gerek hükümet olarak bu projeyi yaptığımız takdirde  Çandarlı liman  bölgesine sağladığımız avantajla beraber Dikili, Bergama, Kınık bölgeleri de faydalanacak. Gerek Kuzey Afrika’ya gelen, gerekse Çin’den Kuzey Afrika’ya giden hammadde ürünlerinin işlenmesi ve dağıtımı için bir sanayi üssü haline getirebilme potansiyeli vardır. Bunu yarattığımız takdirde hem istihdam hem de ekonomik büyümeyi sağlamamız söz konusu olacaktır. Şu anda baktığımızda Çandarlı limanının bu alt yapıyı sağlayabilecek özelliklere sahip olmadığını, ne demiryolu ne otoyol projelerinin yeterli olmadığını görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

EBSO Meclisinden 5 kişilik inceleme komisyonu oluşturulması önerisinde bulunan Erdinç, “Çin demiryolunun Türk sanayisine kazandırılmasıyla ilgili bir araştırma toplantısı yapalım. Odamızın Araştırma Müdürlüğü tarafından, Çin demiryolu konusunda birtakım çalışmalar yapılsın. Çandarlı limanının bu doğrultuda kullanılması açısından gerek sanayi odası, gerek hükümet yetkililerin; Çin hükümetiyle iletişimde olmalarını sağlayıcı yönde çalışmalarda bulunalım  istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Çandarlı limanı fark yaratacak”

Yapımı devam eden Çandarlı limanı bir demiryolu hattı ağı ile Demir İpek Yolu’na bağlanması durumunda Pire Limanı ile rekabet edecek duruma gelecek mi sorusunu akıllara getiriyor.

Çandarlı limanının son durumu hakkında bilgi veren ve Demir İpek Yolu Projesi konusunda değerlendirmede bulunan Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ise limanın mendireğinin tamamlandığını ve liman üs yapısı için ihaleye çıkıldığını fakat herhangi bir talep gelmediğini dile getirdi. Öztürk, “İhale şartnamesi yeniden düzenlenip tekrar ihaleye çıkılacak. Çandarlı liman projesi bir vizyon projesi ve dünyanın en büyük  limanları arasında gösterilebilecek bir liman. Çandarlı limanına bu doğrultudaki yaklaşım doğrudur. Ben hiçbir zaman ‘geç, hiçten iyidir’ mantığının dışında hareket etmedim. Hiçbir şey için geç sayılmasa da, Çin’in bir yol bir kuşak projesinin güney deniz bölümünde yer alınması maalesef geç kalındı. Bir kuzeydeki Kars bağlantısı ile bu projenin içerisinde demiryolu ile bağlantılarımız gerçekleşmek üzeredir. Ama denizcilik adına düşündüğünüzde Pire limanının her ne kadar bir rakibi olmasına rağmen Çandarlı limanı önümüzdeki günlerde veya önümüzdeki aylarda tekrar projelendirilmesi ve o projeye göre de  tekrar ihale edilmesinde büyük bir fayda vardır. Devlet de bu konuda bir takım çalışmalar yaptı. Sayın Cumhurbaşkanı Çin’e gitti, görüşmelerde bulundu, Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmaları yeni değil bunların hepsi yapıldı ama biz bu projenin demiryolu ağı üzerinde bulunuyoruz.  Maalesef denizyolu konusunda bir gelişme sağlayamadık. Biliyorsunuz ki Yunanistan’daki Pire limanı, Çinlilerin elinde olan bir liman ve dolayısıyla kendi limanlarından ticari açıdan bunu yapmaya gayret gösteriyorlar.” dedi.

Çandarlı limanı bir demiryolu hattı ağı ile Demir İpek Yolu’na bağlanması durumunda Pire Limanı ile rekabet edecek bir fark yaratacağını ifade eden Öztürk, “Çandarlı limanından aktarmaları, Karadeniz ülkeleri limanlarına da genişletilebilir. Zaten bütün çaba buydu. Dolayısıyla önümüzdeki günler neyi gösterecek bilmiyoruz.” diye konuştu.

“Çandarlı limanı demiryolu bağlantısını destekliyoruz”

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ise yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:

“Yunanistan’ın deniz filosu büyüklük anlamında dünyanın ilk üçü içerisinde yer almaktadır. Bu haliyle Yunanistan deniz filosu yalnızca Avrupa’da değil tüm dünyada öncü bir konuma sahiptir. Buna ek olarak Yunanistan 2013 yılından itibaren çok sayıda limanını  özelleştirmeye açtı. İçinde bulunduğumuz 2018 yılının Şubat ayında Yunanistan Parlamentosu Selanik Limanı’nın 1.1 Milyar Euro bedel ile Rusya, Yunanistan, Almanya ve Fransa ortaklığında kurulan bir konsorsiyuma satılmasına karar verdi. Çin 2016 yılında Ambarlı’da yer alan Kumport Limanı’ nın önemli bir kısmını satın aldı. Çinli COSCO Group Limited, 2017 yılında Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nde kritik öneme sahip Pire Limanı’nda bir terminal inşa etti. Pire Limanı mevcut hali ile Çin’in Akdeniz’deki ana giriş limanıdır. Bu gelişmeler ülkemizin lojistik sektörünün geleceğine yönelik kritik birkaç konuyu gündemimize almayı gerekli kılmaktadır.”

Çandarlı Limanı’na demiryolu bağlantısının olmasını desteklediklerini  belirten Eldener, “UTİKAD olarak katıldığımız platformlarda limanlarımıza ilişkin sıklıkla ve önemle vurguladığımız bir sloganımız var: “Demiryolu bağlantısız liman kalmamalı.” Limanlarımızın demiryolu bağlantılarının yapılması ile intermodal taşımacılık hareketleri hız kazanacak ve lojistik maliyetlerin azalması ile ülkemiz Bir Kuşak Bir Yol dahil olmak üzere yakın çevresindeki yük hareketlerinden daha fazla pay alabilecektir. Bu bağlamda Çandarlı Limanı’nın demiryolu bağlantısının olması tarafımızca desteklenen ve hatta talep edilen bir girişimdir. Ege Denizi’nin iki yakasındaki komşu ülkeler arasında anlamlı bir rekabet ortamının oluşması için ülkemizdeki mevzuatın da transit yüklerin ülkemiz üzerinden taşınmasını elverişli hale getirmesi, bu yük hareketlerini destekleyici mevzuatın lojistik sektörünü gerekmektedir.” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER