140 ”BÜYÜMESİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK”

”BÜYÜMESİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK”

1994 yılında kurulan U.N. RO-RO, filosundaki modern ro-ro gemi sayılarının ve kapasitelerinin arttırılması, Pendik Limanı’nın açılması, hatlarda coğrafik genişleme, böylece Mersin, Ambarlı ve Fransa hatlarının açılması ve Trieste Liman yatırımları ile intermodal bağlantıların güçlenmesiyle sektör liderliğini devam ettiriyor. Şirket, filosunda bulunan gemilerin sayısı ve kapasiteleri dikkate alındığında Türkiye’de lider, Akdeniz’de ikinci ve Dünya’da Ro-Ro yük pazarındaki armatörler içerisinde dördüncü sırada yer almakta.

U.N. Ro-Ro sektörün uzun zamandır beklediği, özellikle İstanbul’un Avrupa yakası çıkışlı yükler ve Trakya bölgesi için en uygun liman olan ve yoğun talep gören Ambarlı Limanı’ndan Trieste seferlerine 10 Mayıs 2016’da başladı.

U.N. Ro-Ro Trieste Limanı’nda yer alan Samer Terminali‘ni 2013 yılında satın almasından sonra 2016 yılının ilk yarısında Samer Seaports’ un hemen yanında konumlanan TFT terminalinin satın aldı. U.N. Ro-Ro CEO’su Sedat Gümüşoğlu, “Bu yeni terminalin var olan terminalle birleşmesiyle liman içerisinde açılacak yeni park alanları araç yoğunluğunu azaltarak liman işleyişini kolaylaştıracak ve yapılacak BT ve CCTV yatırımları terminallerdeki operasyonların daha efektif ve güvenli hale gelmesini sağlayacak” diyor.

Gümüşoğlu, yeni terminalin diğer katkılarını ise şu cümlelerle özetliyor: “TFT Terminali’nin bünyemize katılmasıyla terminal içerisinde bulunan 18 bin metrekarelik soğuk hava depolama alanıyla birlikte toplamda yaklaşık 51 bin 500 metrekare kapalı ve 30 bin metrekare açık depolama alanı müşterilerimizin hizmetine sunulmuş oldu. 2008 yılından beri üzerinden çalıştığımız gemilerimizin boyunu uzatma projesini an itibariyle hayata geçirmiş bulunmaktayız. Türk bayraklı, Türk mürettebata sahip ve yüzde yüz Türk şirketi olmamızın yanı sıra denizcilik ve gemi sanayi sektörünün gelişmesine fayda sağlamak amacı ile Türk tersanesi tercih ettik. Bu projede, GEMAK Grup ile yürüyor olacağız. Türkiye’de ilk defa bir Ro-Ro gemisinin boyu Türk tersaneleri tarafından uzatılacak.”

 

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER