BU YIL YENİDEN YAPILANARAK KURUMSALLAŞMAYA ODAKLANDIK

BU YIL YENİDEN YAPILANARAK KURUMSALLAŞMAYA ODAKLANDIK

Forwarderlik hizmetleriyle Mersin’den Avrupa’ya konteyner taşıması yapan Merden Lojistik, yurtdışı bağlantılarıyla bu alandaki konumunu güçlendiriyor. Bu yıl yüzde 20 büyüme hedefleyen firma, yeniden yapılandı. Firma, 1 Mart itibarıyla Merden Lojistik AŞ unvanı ile faaliyetlerini sürdürüyor. Yeni yapılanma ile daha kurumsal bir kimlik oluşturmaya odaklandıklarını ve bu doğrultuda çalışacaklarını kaydeden Merden Lojistik ortaklarından Koral Karşılıklı, yüke özel taşıma şekillerinde uzmanlaştıklarını ifade etti. Narenciye ile ilgili soğutuculu konteyner, tekstil sektörü için askılı konteyner, sıvı yüklerin taşınması için de tank konteyner gibi standart dışı ekipmanları kullandıklarını söyleyen Karşılıklı, özellikle Mersin’in lojistik konumu nedeniyle transit yük taşımalarına önem verdiklerini belirtti.

2009 yılında kurdukları Merden Lojistiğin sektörle ilgili global pazardaki tüm yenilikleri takip ederek, proaktif yaklaşımla olası krizlere çözümler geliştirdiklerini anlatan Koral Karşılıklı, “2011 yılında UTİKAD ve FIATA’ nın üyesi olduk. Ayrıca 2012 yılında aldığımız R2 belgesi ve kısa zamanda yakaladığımız ivme ile Mersin’deki merkezimizin yanı sıra Kayseri’de bir şubeyi faaliyete geçirdik” dedi. Bu yılı yurt içi ve dışında ekonomideki kırılgan yapıdan dolayı daha temkinli geçirmeyi düşündüklerini dile getiren Karşılıklı, “Merden Lojistik, krizi fırsata çeviren bir yapı ile faaliyet gösteriyor. Bundan dolayı olası fırsatları da sürekli değerlendirip, yatırım planlarımızı güncelliyoruz” dedi.

Merden Lojistik’in denizyolu, karayolu ve havayolu taşımacılığının yanı sıra transit yük hizmetleri ve proje kargo taşımacılığı gibi servislerle etkin çözümler sunduğunu ifade eden Koral Karşılıklı, 2016’da cirolarının yüzde 26 arttığını kaydetti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise bir 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 30 büyüdüklerini söyleyen Karşılıklı, yıl sonuna kadar ciro ve iş hacimlerinin yüzde 20 artmasını hedeflediklerini açıkladı.

Öte yandan lojistik sektörünün küresel ölçekte, teknolojinin gelişmesine paralel hızlı bir şekilde dijitalleştiğini vurgulayan Karşılıklı, web sitelerinin daha etkin kullanımı, online işlemler ve aplikasyonlar üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Karşılıklı, bu yılın 2’nci yarısında hayata geçirmeyi planladıkları bir altyapı geliştirme projelerinin bulunduğunu ifade etti.

Sektördeki sorunlara da değinen Koral Karşılıklı, Lojistik Master Planı’ nın bulunmamasının temel problem olduğunu dile getirdi. Yurt genelinde lojistik altyapının belli bir düzen içinde ilerlemesi ve büyümesi için öncelikle bu planın hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Karşılıklı, “Sonrasında uzun zamandır yapımı devam eden fakat bir türlü faaliyete başlayamayan lojistik merkezlerin bu master plan çerçevesinde hayata geçirilmesine ihtiyaç var. Demiryolu altyapısının serbestleşme sonrası hızlı bir şekilde iyileştirilmesi, gümrük mevzuatlarının uluslararası ticareti kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi ve özellikle sınır ticaretinde ve sınır kapılarında hızla yeni düzenlemeye gidilmeli” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER