263 Borusan Lojistik’ten Rüzgar Enerji Santrali Taşımacılığında Bir İlk: ‘Kanat Adaptörü’

Borusan Lojistik’ten Rüzgar Enerji Santrali Taşımacılığında Bir İlk: ‘Kanat Adaptörü’

Borusan Lojistik, Türkiye lojistik sektörüne iz bırakmaya devam ediyor. Danimarkalı Vestas Wind Systems A/S’nın ürettiği 10 adet rüzgar türbinine ait 30 devasa rüzgar kanadının taşıma işini üstlenen Borusan Lojistik, deniz mesafesinden 300 metre yüksekte aldığı kanatları ‘Kanat Adaptörü’ kullanarak 10 kilometre boyunca taşıdı ve 1.100 metreye çıkarttı. Şirket bu başarılı yatırımıyla yeni bir ilke imza attı. Türbinler, Borusan EnBW Enerji’nin İzmir Kemalpaşa ilçesi sınırları içerisinde inşaat çalışmaları sürdürülen Fuat Rüzgar Enerjisi Santralı (RES) projesinde kullanıldı.

Proje taşımacılığı süreçlerinde anahtar teslim sistemle çalıştıklarını belirten Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen; “Müşterilerimizin satış ve operasyonlarını tek elden aynı ekip ile gerçekleştiriyor, her karar ve aksiyonda işimize ve müşterimize yüksek katma değer yaratmak bilinciyle çalışıyoruz. Türkiye’nin lider lojistik markalarından olmanın verdiği sorumluluk ve güçlü altyapımız sayesinde müşterilerimizin tüm taşıma ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı taşımalarımızda farklı kapasitelerdeki özmal lowbed araçlarımız ve sözleşmeli tedarikçilerimizle gabari dışı ve ağır tonajlı malzemelerin taşımalarını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bu teknolojinin Türkiye’de ilk kez kullanılacak olması nedeniyle ekipman için teknik ekibin çok ciddi bir mühendislik çalışması yaptığını söyleyen Dölen, bu sayede ekipmanın doğru kullanımını sağlayacak ön bilgiye sahip olduklarını belirtti. Ön bilginin yanı sıra hem tedarikçinin hem de kendi operasyon ekiplerinin eğitim almasını sağladıklarını vurgulayan İbrahim Dölen, Türkiye’de bu konuda tecrübeli operasyon ekibi olmadığı için Scheuerle’nin Almanya’da bulunan, daha önce bu teknolojiyi kullanmış müşterilerinden destek alarak ilk sevkiyatları yaptıklarını vurguladı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER