BORUSAN LOJİSTİK GEMİ KİRALAMAYI DIŞARI AÇTI, BÜYÜME HIZLANDI

BORUSAN LOJİSTİK GEMİ KİRALAMAYI DIŞARI AÇTI, BÜYÜME HIZLANDI

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden Borusan, yeni yatırımlar ve yeni müşterilerle büyüyor. Ekonomide yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen başarılı bir yılı geride bırakmaya hazırlandıklarını ifade eden Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, 2015’te TL bazında yaklaşık yüzde 22 büyüdüklerini karlılıkta ise 16 milyon dolarlık artış sağladıklarını söyledi.

Şirketin en fazla büyüdüğü alan ise gemi kiralama departmanında oldu. Uluslararası gemi ayağında hızlı büyüdüklerine dikkat çeken Gürgenç, “Uluslararası taşımacılık kısmında gemi kiralayarak operasyon gerçekleştirdi ettiğimiz alan var. Burada da çok güzel bir sene geçirdik. Burası aslında bizim gruba verdiğimiz bir hizmet olarak başladı. Grubun dünya üzerindeki ihtiyaçlarını alıp Türkiye’ye getirmek ve Türkiye’de ürettiklerini alıp dünyaya götürmek için kurulmuş olan bir departmandı. Normal şartlarda çok gruba bağlı hareket ederlerdi ancak bu sene kabuklarım kırdılar ve grubun şu andaki toplam yapılan işin içerisindeki payı yüzde 25’e düştü. Dolayısıyla çok hızlı büyüdüler ” diye konuştu. Gemileri sefer bazında aldıklarına dikkat çeken Gürgenç, “Eskiden geminin içerisinde yer alırdık, şimdi gemiyi kiralıyoruz” dedi. Bu alanın çok iyi yönetildiğini vurgulayan Gürgenç, gemi kiralama ve liman departmanlarının komşu ülkelerdeki ve yurt içindeki siyasi gelişmeler nedeniyle zor geçen 2015 yılında şirketin büyümesini sağladığını ifade etti.

Iran yatırımının meyvesi alındı

İran’da da başarılı bir yıl geçirdiklerine dikkat çeken Gürgenç, bu ülkeye yapılan yatırımların meyvesini aldıklarım söyledi. Gürgenç, “Kendi ofisimiz ve depomuzun bulunduğu İran’da güzel bir yıl geçirdik. 2008yılından beri İran’dayız. Bu ambargolar sırasında da acı çektik ama ülkeyi terk etmedik, şimdi bunun artılarını görüyoruz. Hiçbir ambargo listesinin içerisinde yer almadık. Çünkü taşıyacağımız ürünleri depolayacağımız ürünleri çok dikkatli seçtik. O zor zamandan bir gecede yüzde 400 devalüasyonu yedik. Birçok şirket battı, birçok şirket tası tarağı topla- Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, 2015’te ekonomide yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen TL bazında yaklaşık yüzde 22 büyüdüklerini söyledi. Yeni yatırım ve yeni müşterilerle büyüyen şirket karlılıkta ise 16 milyon dolarlık artış sağladı. Balnak’ta yeni yapılanmaya gitti Borusan Lojistik. 2012 yılında uluslararası taşımacılıkta Türkiye’nin önemli firmalarından Balnak’ı satın almıştı Kaan Gürgenç. Borusan ve Balnak’ın iş yapış şekillerinin ve kültürlerinin birbirine yakınlaştırmak için yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirtti.

YORUMLAR

BENZER HABERLER