BORUSAN, ZOR YILDA REKOR KAR ELDE ETTİ, DÖNÜŞÜMDE HIZ KESMEDİ

BORUSAN, ZOR YILDA REKOR KAR ELDE ETTİ, DÖNÜŞÜMDE HIZ KESMEDİ

Borusan Holding 2016 yılı finansal ve operasyonel performansının ve 2017 yılı hedeflerinin değerlendirildiği 11. Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Borusan Grubu, 2016 yılında 13 milyar TL ciro ve bir önceki yıla göre %30 artış ile 1,2 milyar TL faaliyet kârı elde etti. Aynı yıl içinde 627 milyon TL tutarında da yatırım gerçekleştirildi. Kârlı büyümeyi kalıcı kılmak ve dünyadaki hızlı değişime hazır olmak için başlatılan dönüşüm hareketi, 2017 yılında da kararlılıkla sürüyor.

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, 2016 yılının Türkiye’de ve dünyada her açıdan zorlu bir yıl olduğunu buna rağmen Borusan’ın tarihinin en yüksek kâr seviyesini yakalamayı başardığına dikkat çekti.

2017’de Yeni Liderler İş Başında

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, toplantıda ayrıca son dönemde Borusan’ın Grup şirketlerinde iş başına geçen yeni üst düzey yöneticileri Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, Borusan Makina ve Güç Sistemleri Genel Müdürü Özgür Günaydın ve Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey’i de basın mensupları ile tanıştırdı.

Geleceğin Borusan’ını tasarlarken iş yapış biçimlerinde de radikal bir dönüşümü hedeflediklerini anlatan Uğur, “Geçtiğimiz bir buçuk yıl içinde Borçelik, Borusan Lojistik, Borusan Makina ve Güç Sistemleri ile Borusan Mannesmann gibi lokomotif şirketlerimizin liderleri değişti. Yeni liderlerimiz, Borusan’da yetişmiş, kurum kültürünü içselleştirmiş Borusanlılar. Kendilerinden beklentimiz, bir yandan Grubun karlılığını kalıcı hale getirirken diğer yandan şirketlerini yeni dünyanın dinamiklerine uygun bir şekilde dönüştürmeleri ve geleceğe taşımaları” diye konuştu.

İnovasyon, Ar-Ge ve Dijitalleşme Alanlarına Yatırım Sürüyor

Borusan’ın, faaliyet alanında iki yönlü büyüme stratejisini kararlılıkla sürdürdüğünü açıklayan Uğur, “Bir yandan pazardaki karmaşık ve zor ihtiyaçları olan müşterilerimize mühendislik yoğun ürünler ve entegre çözümler sunmaya, diğer yandan basit, hızlı ve düşük maliyet beklentili müşterilerimiz için arz ve talebi buluşturan pazar platformları kurmaya odaklanıyoruz. Bu stratejiyi sürdürülebilir kılmanın en önemli şartı, yeni dünyanın gerçeklerine uyumlu bir şekilde hem iş yapış şeklimizi, hem de iş süreçlerimizi ve yapılanmamızı dönüştürmek. 4 yıl önce Grup olarak başlattığımız bu dönüşüm hareketini inovasyon, Ar-Ge ve dijitalleşme alanlarına yatırım yaparak sürdürüyoruz’ dedi.

2016 yılında ‘entelektüel’ olarak tanımlanan Ar-Ge ve inovasyon alanında 71 milyon TL tutarında bir yatırım yaptıklarını anlatan Uğur, 2017’de ise bu rakamın 85 milyon TL’ye çıkacağını açıkladı.

“Yetenekli gençlerin öncelikli tercihi olmak istiyoruz”

Son birkaç yıldır Borusan’ın geleceğini tasarlarken “ezber bozan adımlar attıklarını” belirten Uğur, en önemli önceliklerden bir diğerinin ise “en yetenekli gençlerin öncelikli tercihi olan kurum olmak” olduğunu açıkladı.

“Onlara, yeteneklerini ve potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri, güvenli bir çatı altında, yeniyi düşünen ve kendini dönüştürebilen, stratejilerinde cesur ve odaklı, bir çalışan olarak inisiyatif alabilecekleri toplumsal sorumluluk sahibi, saygılı ve saygın bir Grupta çalışmayı vaat ediyoruz.” dedi.

“Geleceğin Borusan’ında kadınların gücü artacak”

Konuşmasının son bölümünde “Borusan’ın, 2024 yılında bugüne göre kadının gücünün artacağı bir iş grubu olmasını hedeflediğini” ifade eden Uğur, “Türkiye’nin en önemli meydan okumalarından birinin her seviyeden ve hayatın her alanında kadınlara eşit fırsat ve olanaklar sağlamak olduğunun” altını çizerek şunları ekledi:

“Borusan olarak son yıllarda gerek İK politikalarımızda gerekse sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz kapsamında kadınlara yönelik birçok adım atıyoruz. Kadın çalışanlar, hala grubumuzda gerek istihdam gerekse üst yönetim anlamında hak ettikleri yerlerde değiller. Yakında daha çok kadın çalışan istihdam etmek ve kadın yönetici sayısını artırmak için yeni İK politikalarına geçeceğiz. Geleceğin Borusan’ında kadınların yeri ve önemi ayrıcalıklı olacak”.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER