419 ”BİR SEBZEYİ TAŞIYAMIYORUZ”

”BİR SEBZEYİ TAŞIYAMIYORUZ”

Yurtiçi meyve ve sebze taşıyan araçların yüzde 90’ının standartlara uygun olmadığını belirten Lojistik Derneği Başkanı Mehmet Tanyaş, “Araçlarda ürün taşırken oluşan kayıp 10 milyar lira. Bunda en büyük etken soğuk taşımacılığı bilmemek” dedi.

Türkiye’de yılda değeri 75 milyar lirayı bulan 46 milyon ton yaş sebze meyve üretimi bilinçsizlik kurbanı oluyor. Lojistik Derneği (LODER) Başkanı Prof. Mehmet Tanyaş, her yıl toplam yaş sebze ve meyve üretimimizin yüzde 25’i telef oluyor. Toplamda 20 milyar lirayı bulan bu kaybın 10 milyar lirası soğuk zincir lojistiğini bilmemekten kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu.

Kayıplar yüksek

Tanyaş’ın verdiği bilgiye göre meyve ve sebzede yaşanan kayıp yüzdeleri ortalama şöyle: “Hasat sırasında yüzde 10, ürünlerin pazara veya hale taşınması sırasında yüzde 5, pazara hazırlık aşamasında yüzde 5-15, depolama sürecinde yüzde 8 ve tüketici aşamasında yüzde 1-5 arasında. Tanyaş’a göre; hükümet meyve ve sebze fiyatlarını düşürmek istiyorsa araç ve soğuk hava depoları için teşvik vermeli.

Araçlar uygun değil

Mevye ve sebze nakliyesinde genel olarak uygunsuz araç kullanıldığını ifade eden Tanyaş şöyle devam etti:” Yurtiçi taşıma yapan araçların yüzde 90’ı havalandırma, nem ve sıcaklık koşullarına uygun değil. Yüklemeden önce soğutma yapmıyorlar. Birlikte gitmeyecek ürünler yan yana taşınıyor. Dolayısıyla ürün, tarladan sofraya ulaşıncaya kadar önemli kayıplara uğruyor. Devletin bu konuya el atması gerek.”

Standart oluşturulmalı

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen gıda tedarik zincirindeki en önemli etmenlerden birinin ‘soğuk zincir lojistiği’ olduğuna dikkat çeken Prof. Mehmet Tanyaş, “Tedarik zincirinin bir aşamasında soğuk zinciri kırılmış gıda, güvenli gıda olarak nitelendirilmez. Bir an önce üretim yeri, cins ve ölçü bazlı ürün ve kap standardı oluşturulmalı. Soğuk zinciri yönetiminin bu standartlara göre kurulması gerekiyor” dedi.

Ön soğutma yapılmalı

Alman ürünlerin ısı derecesinin ölçülmesi gerektiğine dikkat çeken Tanyaş şu bilgileri verdi: “Araca mal yüklemeden önce ön soğutma yapılmalı. Ürünler, etrafında hava sirkülasyonu rahat yapılabilecek şekilde yerleştirilmeli ve kasa veya paletler ile araç tabanından uzaklaştırılmalı. Araçlardaki sıcaklık sürekli ölçülmeli, uzaktan izlenmeli, gerektiğinde müdahalede bulunulabilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER