103 BELARUS, TÜRK TARAFININ İSTEKLERİ İÇİN ÇALIŞACAK

BELARUS, TÜRK TARAFININ İSTEKLERİ İÇİN ÇALIŞACAK

Türkiye-Belarus KUKK Toplantısı Ankara’da yapıldı. Toplantıda Türkiye, Belarus’ tan 1.500 adetlik ücretsiz geçiş belgesinin verilme süresini hızlandırmasını istedi. Ayrıca taşıma esnasında yaşanan soranların giderilmesini istedi. Belarus ise Tır garanti miktarı ve taşımada sorunlarının çözümü için çalışacağını ifade etti. 

23-24 Ağustos tarihleri arasında yapılan Türkiye-Belarus KUKK Toplantısı Ankara’da gerçekleşti. Toplantıda Türk heyetine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Hakan Özdemir başkanlık etti.

Toplantıda Türk Heyeti, 26-27 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşen KEK toplantısı kararlarına göre Türk tarafına iletilmesi gereken 1.500 adet ücretsiz Belarus İkili / transit geçiş belgesinin onay ve basım sürecinin hızlandırılmasını talep etti. Geçiş belgelerinin geçerlilik tarihinin 31 Ocak 2018 tarihine kadar geçerli olduğu hususunda heyetlerce mutabık kalındı.

Türk Tarafı, TIR garanti miktarı olan 60 bin Avro’nun aşılması durumunda, Belarus’ta karşılaşılan uzun ve masraflı prosedürlerin çözülmesi hususunda Belarus Tarafından destek istedi. Belarus tarafı, TIR garanti miktarının 100 bin Avro’ya çıkması yönünde çalışmaların devam ettiğini, Belarus taşımacıları ve IRU Kefil Kuruluşu Belarus Derneğinin de benzer talebi olduğunu, ilgili kararın çıkması durumunda Türk Tarafının ivedi bilgilendirileceği protokol metnine kaydedildi.

Türk tarafının taşımacıların yaşadığı sorunu aks ettirmesi üzerine, Belarus tarafı, Avrasya Gümrük Birliği Kanununa göre Belarus’dan Rusya’ya veya Belarus’tan Avrasya Gümrük Birliği Üyesi herhangi bir ülkeye UBAK veya geçerli bir geçiş belgesi ile taşıma yapmanın Avrasya Gümrük Birliği yasasına aykırı olduğunu bildirdi. Bunun UBAK ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla çeliştiğini, 2018’de Avrasya Ekonomik Birliği Gümrük Kanunun devreye girmesiyle bu sorunun çözüleceği Belarus tarafınca aktarıldı.

Türk tarafınca dile getirilen bir diğer husus ise Belarus’a girişte ülkeye girecek tüm 3. ülke vatandaşlardan talep edilen ve Belarus’taki ikametgah süresini karşılayacak geçerli bir sağlık sigortası talep edilmesi sorunu oldu. UND Türkiye’de düzenlenen ve Belarus’ta geçerli bir sigorta olmasına rağmen Belarus tarafından kabul edilmeyen ve Belarus makamlarınca yeniden sağlık sigortası yaptırılmak zorunda kalan üyemizin evraklarını Belarus Makamlarına incelenmesi amacıyla teslim etti. UND, Belarus girişinde benzer sorunu yaşamaması için sürücülerinin geçerli sağlık sigortalarının İngilizce, mümkünse Rusça dilindeki formatını yanında bulundurmaları konusunda uyardı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER