840 Batu International Logistics Yurtiçinde Şubeleşecek

Batu International Logistics Yurtiçinde Şubeleşecek

Karayolu forwarder şirketi olarak faaliyetlere başlayan Batu International Logistics, filo yatırımı yaparak araç işletmecisi, denizyolu, demiryolu, havayolu ve depo antrepo tesisleri, stok yönetimi ile yatırımlarını sürdürdü.

2015’te yurtiçi lojistiğine başladıklarını kaydeden Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, Gebze-İstanbul lokasyonlu nakliye hizmetlerine başladıkları bilgisini verdi. Ankara, 2014 yılında Gebze’de açtıkları deponun ardından, Büyükçekmece’de filo park yatırımı yaptıklarını söyledi. Ankara, bu yıl yurtiçinde şubeleşme ve iç nakliye çalışmalarına yönelik yatırım yapacaklarını belirtti. Yurtiçi lojistik çalışmalarında kullanılacak araçlarının CNG donanımlı olması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Taner Ankara, yurtdışında da yeni acenteler ile partnerlik anlaşmaları yaparak, ülke ağlarını genişlettiklerini kaydetti. Ankara, dış pazarda daha fazla yer alarak faaliyetlerine devam etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Avrupa yakasında Hadımköy, Anadolu yakısında ise Gebze’de depolama ve dağıtım organizasyonu yaptıklarını söyleyen Ankara, araç filolarının tamamının Euro-5 ve 6 araçlardan oluştuğunu ifade etti. Ankara, araç parkında çekici, kamyon, kamyonet ve panelvan araçlarının bulunduğunu belirtti.

Dört şirketlerini Batu Şirketler Grubu çatısı altına alarak faaliyetlerine devam ettiklerini ve tüm taşıma modlarında hizmet verdiklerini aktaran Taner Ankara, 20 bin metrekare alana kurulu 12 bin metrekare kapalı alanda, yanıcılı serbest depo ve antrepo hizmetleri sunduklarını bildirdi. 2015 yılını hedefleri doğrultusunda geçirdiklerini ifade eden Ankara, “Ciro ve operasyon bazında yüzde 12 büyüme gerçekleştirdik. Yeni hatlar açtık ve bu hatları geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Son yıllarda yabancı plakalı araçların Türkiye lojistik pazarından aldığı payı yükseltmesinin başlıca sorunlar arasında yer aldığını dile getiren Taner Ankara, “Yabancı plakalı araçlar Türkiye üzerinden yaptıkları taşımaları son bir yılda 30 ila 35 bin adet artırdı. Bu durum yerli firmaların rekabet gücünü olumsuz etkiliyor” dedi. Güneydoğu’da Suriye ve Irak’ta yaşanan güvenlik sorunlarının kuzeyde ise Rusya ile yaşanan sorunların lojistik sektörünün bu yılki yol haritasını belirlemede önemli rol oynadığının altını çizen Ankara, “2016 yılı lojistik sektörünü ayakta tutacak yeni taşıma güzergahlarının ortaya çıkarılması konusunda önemli bir yıl” yorumunda bulundu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER