151 SERTRANS, GLOBALLEŞME ATAĞINA ALMANYA İLE BAŞLIYOR

SERTRANS, GLOBALLEŞME ATAĞINA ALMANYA İLE BAŞLIYOR

Turquality kapsamına alınan Sertrans, global bir marka olma hedefiyle yurtdışı yatırımlarında atağa geçiyor. Şirket bu kapsamda Avrupa’daki ilk ofisini Almanya’da açıyor.

Türk lojistik sektörünün önde gelen şirketlerinden Sertrans, global bir marka olma hedefiyle yurtdışı yatırımlarını hızlandırıyor. Turquality programına dahil olan şirket, Avrupa’daki ilk ofisini Almanya’da açıyor. Sertrans Logistics CEO’su Nilgün Keleş, “2019, yurtdışında Turquality kapsamında her türlü yatırımı yapacağımız yıl olacak. Türkiye’de en iyi lojistik firmalarından biri olduğumuzu kanıtladık. Bu başarıyı şimdi globale taşımak istiyoruz” dedi.

19 ülkede 80’den fazla noktaya direkt parsiyel taşımacılık hizmeti sunan Sertrans Logistics, 200’e yakın ülkede bin 800’den fazla noktaya uluslararası kara-hava-deniz yolu ve multimodal taşımacılık hizmeti sunuyor. Sertrans, son yıllarda özellikle e-ticaret lojistiğinde büyük başarı gösterdi. 6 bine yakın acente ağı bulunan şirketin, 700’ün üzerinde çalışanı bulunuyor. Hasarsızlık oranı yüzde 100’e yaklaşan Sertrans’ın online lojistik alanı 50 bin m2. Yıllık online ürün kapasitesi ise 70 milyon.

Marka potansiyeli olan firmalara global bir marka olma yolunda fin ansal kaynak sağlamak amacıyla hayata geçirilen Turquality programına geçtiğimiz aylarda dahil olan Sertrans, Stratejik Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi, Finansal Performans, Marka Yönetimi, Yeni Ürün Geliştirme kabiliyetleri, Pazarlama, Müşteri ve Ticaret Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, İnsan Kaynakları, Kurumsal Yönetim ve Bilgi Sistemleri kriterlerinde üstün başarı gösterdi.  Şirketin bu kapsamda yatırımda ilk durağı ise Almanya olacak.

İç pazarda yaşanan sıkıntılara rağmen şirketin geleceğine, çalışanlarına ve kalitesine yatırım yapan bir şirket olarak rotayı yurtdışına çevirdiklerine dikkat çeken Sertrans Logistics CEO’su Nilgün Keleş, “Temel hedefimiz yurtdışında müşteri edinmek. Yaptığımız çalıştaylarda şunu gördük ki, biz yurtdışında bir lojistik markası olabiliriz. Bir İtalya ya da Almanya’daki meslektaşımızdan hiçbir eksiğimiz yok. 30 yıldır bu firmalarla çalışıyoruz. Dolayısıyla zaten sağlam bir altyapımız var. Bu farkındalıkla biz Turquality’e girdik ve başvurduk. Çok yüksek bir olumluluk seviyesi ile kabul edildik. Yurtdışında büyümek bu krizleri de en iyi şekilde atlatmak anlamına geliyor” diye konuştu.

Turquality kapsamında ilk yurtdışı yatırımı 2019 yılında başlayacak. Keleş, “Sertrans olarak Bulgaristan, Romanya ve İtalya’da ofislerimiz var. Ancak onlar Turquality gibi hareket ettiğimiz platformlar değil. Almanya’da Alman, İtalya’da ise İtalyan bir şirket olarak var olacağız. Mavi yakalı ve beyaz yakalı çalışanlarımız olacak. Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız danışmanlık ve araştırma şirketi Deloitte ile şimdi ise Turquality anlamında bir yol haritası çiziyoruz. 2019 bizim yurt dışında Turquality kapsamında her türlü yatırımı yapacağımız yıl olacak. Türkiye’de en iyi lojistik firmalarından biri olduğumuzu kanıtladık. Bu başarıyı şimdi globale taşımak istiyoruz” dedi.

“Sektörde elemelerin olacağı kesin!”

Lojistik sektöründe yaşanan sıkıntılara değinen Nilgün Keleş, “Ülkedeki ekonomik gelişmeler lojistik şirketlerini de zorluyor. Kurdaki oynaklık nedeniyle özellikle ithalat yükünün azalması firmaları büyük sıkıntıya soktu. Aslında lojistikçilere en çok ihtiyaç olunan dönemdeyiz. Hızlı ve kaliteli taşımayı daha ekonomik şekilde yapan taşımacılar aranıyor. Piyasadan az etkilenen firmalara ihtiyaç artıyor. Bu tür dönemler bizim gibi kaliteli iş yapanların emeklerin karşılığını aldığımız dönemler. Sektör maalesef tekrardan eleme yapacak. İyi olan kalacak, kötü olan elenecek. Konsolidasyon beklemiyorum. Çünkü hem biz kültür olarak ortaklığı sevmiyoruz hem de şirketlerimizin mali yapısı ve müşteri yapısı buna uygun olmayabiliyor. Satın almalar zaten birkaç yıldır durdu. Piyasada eleme olacağı kesin.”

Avrupa’dan Türkiye’ye ‘full paket’ hizmet verecek

Yurtdışında yeni ofisler açarken sağlam adımlarla gitmeyi tercih edeceklerini vurgulayan Keleş, “Aynı anda 10 ülkede ofis açabilirsiniz ancak biz aynı anda o kadar ülkeye enerji vermektense öncelikle gittiğimiz ülkeleri oturtmak istiyoruz. Almanya’dan sonra yeni bir ofis açmak için en az bir yıl bekleyeceğiz. Ancak bu süreç iki yılı da geçmeyecek” dedi. Avrupa’dan Türkiye’yi niş olarak gördüklerinin altım çizen Keleş, “Avrupa’da yabancı müşterilere “full paket” hizmet vermek istiyoruz. Türkiye Yeni İpek Yolu projesinde bir üs konumunda. Çin karayolunu uluslararası taşımacılığa açtı. Bizim için önce Avrupa’dan Türkiye niş. Sonra Avrupa’dan orta Asya. Daha sonra ise Çin’den orta Asya üzeri Avrupa” diye konuştu.

Yönetimde ‘otonom’a yaklaştı

Şirketin bir diğer gündeminin ise “full kurumsallaştırma” olduğunu vurgulayan Keleş, “Bu konuda sona geliyoruz. Bir aile şirketiyiz ama aileden bağımsız şirketin kendini otonom yönetebileceği bir yere yaklaştık. Yolun sonuna geldik” dedi. Kadın istihdamım artırmaya devam ettiklerini belirten Keleş, “Kadın istihdamı çok önemli. Üst yönetimde kadınlar var. Bu konuda öncü olduk. Sektöre bir katkım olduysa ne mutlu bana” dedi.

(kaynak: DÜNYA – Aysel Yücel)

YORUMLAR

BENZER HABERLER