123 AVRUPA YÜKÜ ARTIK KAPIKULE DE BEKLEMEYECEK

AVRUPA YÜKÜ ARTIK KAPIKULE DE BEKLEMEYECEK

Toplam ihracatın 45 milyar dolarının geçtiği Kapıkule’den yeni proje sayesinde saatte 120 TIR Avrupa’ya ulaşacak Kapıkule Sınır Kapısı’nın modernize edilmesi için düğmeye basıldı. Artık sınır kapılarında kilometrelerce uzayan ‘kuyruk’ çilesi bitecek. TOBB, TİM ve UND’nin desteğini alarak harekete geçen Ticaret Bakanlığı, ihracat yükünü taşıyan TIR’ların sınır kapılarında geçiş sürecini hızlandırıyor.

Konuyla ilgili Dünya’ya konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Kapıkule’de inşaat süreci tamamlandığında, 3 ay sonra hedefimiz günlük ortalama 900 aracın geçtiği sınır kapısında, bu sayıyı 2 bine kadar çıkarmak” dedi. Bir günlük bekleme, ihracatta yüzde 4’lük kayba neden oluyor. Öte yandan Sarp Sınır Kapısı’nın da modernizasyonu tamamlandı. Eklenen 4 yeni peronla devletin kasasına yıllık 2 milyar TL girerken, TOBB üyeleri ise navlundan 410 milyon lira tasarruf etti.

Toplam ihracatın 45 milyar dolarının geçtiği Kapıkule’de yeni proje sayesinde saatte 120 TIR Avrupa’ya ulaşacak Kapıkule Sınır Kapısı’nın modern ay sonra hedefimiz günlük optimize edilmesi için düğmeye basıldı 900 aracın geçtiği sınır kapısında  kuyruk çilesi bitecek dedi. TOBB, TİM ve UND’nin desteği ihracatta yüzde 4’lük kayba  eklenen 4 yeni peron süreci hızlandırıyor.

YORUMLAR

BENZER HABERLER