AVRUPA’ DA BÖYLE YATIRIM GÖRMEDİM

AVRUPA’ DA BÖYLE YATIRIM GÖRMEDİM

Avrupa’da böyle yatırım görmedim İstanbul Havalimanı lojistik devi DHL Express’i büyüledi. Havalimanına 130 milyon Euro ‘lük yatırım yapan DHL Express Avrupa CEO’su Nobis, Avrupa’da bu çapta bir yatırım görmedim. Yeni yatırım yapacağız” dedi 130 milyon Euro lük yatırımla İstanbul Havalimanının en büyük yabancı yatırımcılarından biri olan lojistik devi DHL Express, ikinci yatırımın da sinyalini verdi. Avrupa ekonomisinin stabil bir süreçten geçtiğini anlatan DHL Express Avrupa CEO’su Alberto Nobis, “Ben Avrupa’da İstanbul Havalimanı kadar büyük bir yatırım görmedim” sözleriyle yeni havalimanını övdü.

2020’de Türkiye operasyonlarını İstanbul Havalimanı’na taşıyacaklarını belirten Nobis, “Hızlı hava taşımacılığı sektöründe Türkiye’ye hem metrekare hem meblağ olarak en yüksek yatırımı yapıyoruz. Türkiye’nin bölgesel konumu gün geçtikçe güçleniyor. Gelişmelere göre burada yeni bir yatırıma daha başlayabiliriz” dedi. Nobis ve şirketin Türkiye CEO’su Claus Lassen ile Türkiye’deki büyüme planlarını konuştuk.  İstanbul Havalimanı’na bu yatırımı neden yaptınız, beklentileriniz neler? 38 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Türkiye, Avrupa Bölgesi’ndeki 42 ülke içinde nakit ve kârlılıkta ilk beşte yer alıyor. Şimdi varlığımızı 40 yıl hatta daha da ötesine taşıyacak bir yatırım yapıyoruz. Çünkü Türkiye çok kritik bir güzergâh üstünde. Konumu itibarıyla çok iyi bir noktada ve gelecek vaat eden bir pazar. Türkiye’de halen yüzde 53 olan pazar payımızı önümüzdeki yıllarda daha ileriye taşımak için bu yatırımı yaptık. Aslında payımızın artmasından ziyade pazarın büyüyecek olmasıyla ilgiliyiz.

Yatırım ne zaman bitecek? Temelini attık, 1 Mayıs itibarıyla ikinci yatırıma geçeceğiz. Hedefimiz Aralıkta 3’üncü faza geçmek. Her şey yolunda giderse 2020’de taşınmayı planlıyoruz. 42 bin metrekarelik bir yatırım alanından söz ediyoruz. Son teknolojinin kullanıldığı tesislerle 3.5 kat fiziki büyümemiz söz konusu olacak. Halihazırda günde 10 bin olan gönderi işleme kapasitemiz saatte 9 bine çıkacak. Halen 867 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yeni yerde istihdamımız da önemli oranda artacak. 

Başka yatırım yapacak mısınız? Bu yatırım son değil. Hatta yapılacak olan yeni yatırımların ilk adımı… Beklentilerimiz karşılandığında bakacağız. Sonrasında da ilave adımlar atabiliriz. Pazar büyürse yatırıma hazırız. I Türkiye bu yatırımla lojistikte Leipzig gibi bir hub mı olacak? Türk hükümeti bu yatırımla onun zeminini hazırlıyor. 3 ila 5 yıl için bunu söylemek mümkün değil. Yatırımın diğer etaplarında pistlerin genişletilmesiyle daha geniş gövdeli uçakların inebilmesi sayesinde bu mümkün olacaktır. Mutlaka açılışa geleceğim YENİ yatırımın tamamlanmasıyla Türkiye operasyonlarının ciddi ivme kazanacağını anlatan Nobis, “Bu bizim Avrupa Networks’ümüz içinde de en önemli yatırımlardan biri. Açılışa mutlaka geleceğim” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN DÜNYAYA BAĞLANTISI ARTIYOR 200’DEN fazla ülkede faaliyet gösterdikleri bilgisini veren CEO Nobis, Türkiye’nin birçok ülkeyle ekonomik olarak güçlü bağlantılarının olduğunu söyledi. Türkiye’de yaptıkları dev yatırımla DHL müşterilerinin bu potansiyelden daha fazla yararlanacağını anlatan Nobis, “Havalimanı yatırımı tamamlandığında Türkiye’ye daha büyük gövdeli uçaklar inecek. Halen İstanbul’dan çıkan tüm gönderileri  tüm dünyaya ulaştırıyoruz. İstanbul Havalimanı’ndaki yeni operasyon merkezimiz faaliyete geçince, ara bağlantılarla gönderilerin gidişi mümkün olacak. Bu bağlantılar sayesinde dünyada daha çok noktaya ulaşacağız” şeklinde konuştu. E- Ticaretin global lojistik sektörü için ciddi fırsatlar sunduğunu anlatan Nobis, “E Ticaret global ticarette büyümenin ana itici gücü haline Gönderiler içerisinde E-Ticaret’in seviyesinde. 2020 de bu oranın yüzde 45-50 artmasını bekliyoruz.

Kasım 2018’de yüzde E-Ticaret gönderilerinin payı. Kasım da yüzde 15 çıktı. 2020 beklentimiz yüzde 25-30 varması. İSTANBUL Havalimanı’nın çok iddialı bir proje olduğunu söyleyen Nobis, şöyle devam etti: “Son 10-12 yıldır sektördeki tüm gelişmeleri düşündüğümde, bu çapta bir yatırıma hiç tanıklık ettiğimi hatırlamıyorum. Avrupa’da bu boyutta bir yatırım söz konusu olmamıştı. Şu Avrupa’da iyi haber eksikliği yaşanıyor. Zaten Avrupa’da artık bu boyutta yatırımlar gerçekleştirilmiyor. Avrupa’da en çok Brexit konuşuluyor. İstanbul Havalimanı’nın barındırdığı büyüme unsurları da dikkat çekiyor. Türk Hükümeti’nin burayı önemli bir hususa çevirmek istediğini biliyoruz. Bu yatırımın ülke turizmine de büyük katkısı olacak. Uzakdoğu’ya gidecek yolcuların da burada aktarma yapması söz konusu olacak.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER