116 ATP Sözleşmesine İlişkin, TSE İle Yetkilendirme Protokolü İmzalanmıştır

ATP Sözleşmesine İlişkin, TSE İle Yetkilendirme Protokolü İmzalanmıştır

Ülkemiz; kısa adı “ATP” olarak ifade edilen “Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma”ya 25 Nisan 2012 tarihinde taraf olmuştur.

ATP Anlaşması, başta frigorifik (soğutuculu) karayolu taşıtları olmak üzere özel nakliye ekipmanlarının (yalıtımlı, soğutmalı, mekanik soğutmalı ve ısıtmalı ekipmanlar) tip onay testi ile periyodik testlerinin uygun teknik ve idari kapasiteye sahip ortamlarda yapılmasını, test raporu düzenlenmesini ve Anlaşma’nın gereklilikleri ışığında ATP Uygunluk Belgesi verilmesini şart koşmaktadır.

Ülkemizde seri üretimi gerçekleştirilmek üzere üretilen ve soğuk taşıma zinciri içerisinde kullanılacak yeni frigorifik (soğutmalı) araç ve ekipmanlar şu anda Tip Testi için yurt dışına gönderilmektedir. Araç üreticilerimiz bu işlem için yüksek bir ücret ödemektedirler. Bunun yanında, soğuk taşımacılık zinciri içerisinde yer alan ve uluslararası taşımacılık yapan taşımacılık firmalarımız/filo sahiplerimiz ekipmanlarını her 3 yılda bir teste tabi tutmaktadırlar.

Bakanlığımız ile teknik ve fiziki imkân ve kabiliyetleri ile test ve belgelendirme konusundaki tecrübesi önemli ölçüde bulunan TSE arasında 20 Ekim 2016 tarihinde imzalanan Yetkilendirme Protokolü ile artık ülkemizde tescilli veya kayıtlı olan araç ve ekipmanların ATP’nin teknik ve idari gereklilikleri ışığında tip testleri ile periyodik muayeneleri ülkemizde gerçekleştirilecektir. Böylelikle, her yıl sektörümüzün yurtdışına aktarmak zoruna kaldığı ve ekonomimiz açısından döviz kaybı anlamına gelen uygulama da son bulmuş olacaktır.

Bu çerçevede, Ülkemizde üretimi gerçekleştirilen ve ilk defa hizmete sunulacak olan (prototip) özel nakliye ekipmanlarının ilk testleri, TSE’nin oluşturacağı ATP Tip Test İstasyonu’nda gerçekleştirilecektir.

Öte yandan, yine TSE öncülüğünde oluşturulacak ve ülkemizin belli bölgelerinde hizmet verecek Periyodik Muayene Merkezleri ile her 3 yılda bir soğutucu araçlar (yalıtımlı dorse) ve soğutucu ekipmanların verimliliği ve performansı kontrol edilecek ve bu kontroller sonucunda testi geçen ekipmanlara ATP’ye taraf olan 50 ülkede geçerli ATP Uygunluk Sertifikası düzenlenecektir.

Böylelikle, özellikle karayolu, karayolu bağlantılı denizyolu ve demiryolu taşımaları sistemlerinin kullanıldığı uluslararası ticarete konu olan işlenmiş gıda ürünlerinin (taze peynir, yoğurt, kefir, margarin gibi süt ürünleri, dondurma, kıyma, balık ürünleri vb.) taşıma sırasındaki saklama koşulları ve hijyenik şartları, kamu sağlığını tehdit etmeyecek şekilde daha da geliştirilmiş olacaktır (kaynak: http://www.tmkt.gov.tr)

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER