1.298 ARKAS, KİMYA LOJİSTİĞİ İÇİN AVRUPALI ŞİRKETLE ORTAKLIĞA GİDİYOR

ARKAS, KİMYA LOJİSTİĞİ İÇİN AVRUPALI ŞİRKETLE ORTAKLIĞA GİDİYOR

 

Arkas Lojistik, 2016 yılında yeni bir alanda hizmet verecek. Arkas Lojistik Grup Başkam Diana Arcas, “2016 yılında bir yeniliğe daha adım atarak, kimya lojistiğine adım atacağız. İsmini önümüzdeki aylarda açıklayacağım Avrupa’nın önemli bir kimya lojistiği şirketi ile işbirliğine gitmeye hazırlanıyoruz” dedi.

Arkas, 2014 yılında müşterilerine daha hızlı, kaliteli ve ekonomik hizmet vermek amacıyla dört şirketini Arkas Lojistik adı altında birleştirdi. Arkas Lojistik, bugün 9 ülkede 27 lokasyonda bin 100 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Yurtdışı yapılanmasını çok önemsediklerine vurgu yapan Diana Arkas, “Arlogic markasıyla güçlü bir network oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. Azerbaycan, Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna ve Çin de toplam 13 lokasyonda Arlogic markası altında hizmetlerimiz devam ediyor ve ofislerimizin olduğu bu ülkelerdeki lokal oyuncularla işbirliğine önem veriyoruz” dedi.

Depolarda tank konteyner hizmeti verecek

2014’te 300 milyon dolar olan cirolarını bu yıl yüzde 10 artıracaklarım belirten Arkas, 2016 yılma yönelik yatırımlarını ise şöyle anlattı: “2016 yılında 30 ADR taşıma belgeli kamyon satın alarak, depolarımızda tank konteyner hizmetleri vermeyi planlıyoruz. 2016 yılı hedeflerimizin arasında kapalı depoculuk ve dağıtım hizmetlerinde büyüme var. Hedefimiz müşteri memnuniyeti sürekliliğini sağlayarak, her sene yüzde 10-15 bir büyüme ile sadece Türkiye’de değil; ofisimiz olan komşu ülkelerde de tercih edilen, kaliteli hizmet veren bir lojistik şirketi olmak. Arkas Lojistik olarak hizmetlerinde çeşitliliği ve farklı sektörlere yönelik uzmanlıklar geliştirmeyi önemsediklerinin altını çizen Arkas,  son iki yılda proje taşımacılığı ve deniz taşımacılığında yüzde 50’den fazla büyüme yakaladıklarını vurguladı.

Arkas, “İddialı olduğumuz bir diğer alan uluslararası deniz forwarding. Arkas Lojistik, dünyanın her yerine full veya parsiyel taşıma yapabiliyor. Özellikle Uzakdoğu, Akdeniz, Hindistan-Pakistan, Ortadoğu, Karadeniz ve Türki Cumhuriyet pazarlarım çok yakından takip ediyoruz. Dünya’da bir çok ülkede kuvvetli bir networkümüz bulunuyor” diye konuştu.

Lokomotif yatırımı için yasayı bekliyor

Arkas Lojistik olarak tren taşımacılığında ön sıralarda yer almayı hedeflediklerine vurgu yapan Arkas, “Ar-Gü şirketimiz demiryolu taşımacılığı konusunda uzman. Bünyesinde 700 vagon bulunuyor. Serbestleşme Yasası ile birlikte lokomotif yatırımı yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Arkas Grubunun Kartepe’ de planladığı 200 bin metrekarelik lojistik terminali Türkiye’de bir ilk olacak ve biz de dahil tüm lojistik şirketleri için eşsiz fırsatlar sunacak” dedi.

IT ve insan kaynakları konusuna sürekli yatırım yaptıklarına dikkat çeken Diana Arkas, “İnsan kaynaklarında performans odaklı bir yaklaşım sergileyen yönetim ekibimiz var. Takım çalışması ve müşteri odağı şirketimizin en vazgeçilmezleri. Her projemiz ya da yatırımımızın mutlaka ticari büyümenin yanında müşteri memnuniyetine endeksli olması gerektiğini düşünüyorum. Yaşadığımız çağda iyi yetişmiş insan kaynağı yanında IT yatırımları da çok önemli. Arkas Holding bünyesindeki Bilgi Sistemleri’nin de desteğiyle kendimize özgü yapımıza uygun butik IT yazılımları oluşturabiliyoruz. Önümüzde ki üç sene içinde yazılımlarımızı müşteri memnuniyetini arttıracak süreçlerle geliştirmeyi ve güncellemeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

CNG ile çalışan araçlar kullanacak

Arkas’ın sürdürülebilirlik konusunda da önemli çalışmaları olduğunu vurgulayan Diana Arkas,  şöyle konuştu: “Arkas Lojistik olarak en başında yaptığımız işe baktığımızda deniz, demir ve karayolunu entegre ederek sunduğumuz lojistik hizmeti sayesinde optimum yakıt ve lojistik maliyeti sunuyor, böylelikle karbon salınımını azaltmaya çalışıyoruz. Socar Enerji ve Ulaştırma Hizmetleri Filo Yönetimi tarafından yaklaşık 1 yıldır çalıştığımız projenin sonuna geldik ve süreci devreye almaya başlayacağız. Bu projedeki ilk amacımız sosyal ve çevre sorumluluğumuz nedeni ile sıfır egsoz dumanı, sonrasında maliyet avantajı. Yüzde 15 yakıt tasarrufu sağlandı. İki hedefimize de ulaştık. Pilot bölge olarak 10 aracımızı Anadolu Yakası’nda CNG (doğal gaz) i!e çalışır hale getireceğiz ve seferlere başlayacağız. Onun dışında kara filomuz, atık motor yağlarını çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi amacıyla PETDER (Petrol Sanayi Derneği)’e teslim ediyor. Filosu için araç alımı yapacağı Euro5 emisyonlu motorlara sahip yeni araçları tercih ediyoruz.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER