145 ARKAS VE DUISPORTTAN INTERMODAL YATIRIM

ARKAS VE DUISPORTTAN INTERMODAL YATIRIM

Türkiye’de multimodal lojistik merkezlerin geliştirilmesi ve Avrupa ile Asya arasında intermodal ağın yaygınlaşması amacıyla önemli bir ortaklığa imza atan Arkas ile Duisport, Kartepe’de 200 bin metrekarelik bir intermodal lojistik merkezi kuracak ve işletecek.

Merkezin 2018 yılında faaliyete başlaması planlanıyor.

MERKEZ, DEMİRYOLU VE KARAYOLU OLMAK ÜZERE İKİ FARKLI TAŞIMA MODUNUN KULLANILABİLECEĞİ BİR TERMİNAL OLACAK.

ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve Duisport CEO’su Erich Staake’un katıldığı imza töreni logitrans Traıısport Lojistik Fuarı kapsamında gerçekleştirildi. İki ortağın intermodal lojistik merkezlerinin Türkiye’de geliştirilmesi amacıyla yeni bir iş ortaklığı kurduklarını açıkladıkları törene Kuzey Ren-Vestfalva Ulaştırma Bakanı Michael Groschek de katıldı. Ortaklık kapsamındaki ilk proje, İstanbul’a oldukça yakın olan Kartepe’de 200 bin metrekarelik bir intermodal lojistik merkezinin kurulması ve işletilmesi olacak. 2018 yılında fâaliyete başlaması hedeflenen merkez, demiryolu ve karayolu olmak üzere iki farklı taşıma modunun kullanılabileceği bir terminal olacak. Sözkonusu ortaklığın sanayi ve lojistik değerleri açısından öneminin altını çizen Kuzey Ren-Vestfalya Ulaştırma Bakanı Michael Groschek, “Duisburg ve Türkiye arasındaki köprü, küreselleşen dünyamızda Duisport’un lojistik faaliyetlerinin önemini vurguluyor. İstanbul ve Duisburg arasındaki yeni ve verimli bağlantı, Kuzey RenVestfalya taşımacılarının geniş bir yelpazede kalkınma ve büyüme fırsatları için önünü açıyor” açıklamasını yaptı.

LOJİSTİK VE DEMİRYOLU YATIRIMLARINA AĞIRLIK VERİLMELİ

İmza töreninde bir konuşma gerçekleştiren Duisburger Hafen AG CEO’su Frich Staake, “Türkiye, sanayi ve lojistik değer zincirinin büyük ana pazarlarından biridir. Arkas ile kendi ağımızı ideal şekilde tamamlayan güçlü ve çok uluslu bir ortaklık kazandık. Teknik bilgilerimizi birleştirerek, bölgeye oldukça önemli bir değer katabilir ve müşterilerimizin ulaşım zincirlerini optimize edebiliriz” dedi Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise “Orta Avrupa’nın lider multimodal lojistik hub işletmecisi ile Türkiye’de ortaklık kuruyoruz. Bugüne kadar yatırımlarımızı hep sektörün ihtiyaçlarını öngörerek gerçekleştirmeye çalıştık. Türkiye’nin 2023 yılı dış ticaret hedeflerin gerçekleşmesinde yük taşımacılığında demiryolunun payının yüzde 15 olması bekleniyor. Bu hedeflerin yakalanabilmesi için lojistik ve demiryolu yatırımlarına ağırlık verilmeli. Bu anlamda yatırımlarımıza hız vermiş durumdayız” diye konuştu.

TERMİNAL TAM BİR HUB OLACAK

Duisport ortaklığı ile ilki İzmit Kartepe’de kurulacak intermodal lojistik terminalinin (kara limanı), Marmaray tüneli yük taşımaları için kullanılmaya başlandığında ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı açıldığında tam anlamıyla bir hub olacağını ifade eden Arkas, ‘Asya ile Avrupa, Avrupa ile Balkan ve Orta Asya(CIS) ülkeleri arasında taşıma yapılacak. Terminal demiryolu bağlantılı olacağından demiryolunun serbestleşmesi konusundaki düzenlemelerin bir an önce tamamlanması da çok önemli. Serbestleşirle kanunu tam anlamıyla düzenlenince lokomotif yatırımı da yapacağız” dedi. istanbul’a oldukça yakın olan Kartepe’de kurulacak lojistik merkezi, her iki ortağın intermodal ağlarına en uygun şekilde entegre edilecek.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER