327 ARKAS, ÇİN’ DE DENİZE GEMİ İNDİRDİ

ARKAS, ÇİN’ DE DENİZE GEMİ İNDİRDİ

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Çin’in Zhousan adasındaki Ouhua Tersanesi’ne sipariş ettiği 8 konteyner gemisinden ilkini teslim aldı. Funda A’nın teslim töreninde Lucien Arkas, 2014 yılını anımsatarak, ‘260 milyon dolarlık bu yatırımla filomuzdaki gemi sayısı 2018’de 53’e, yük taşıma kapasitemiz de 100 bin TEU’ya çıkacak’ dedi

Lucien Arkas, Funda A’nın teslim, Lucien A gemisinin isim törenine Arkas Holding Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, gemilerin isim anneleri Funda Arkas ve Figen Bodur’la birlikte gitti. Yeni nesil gemilerin şu özellikleri dikkat çekiyor:

– Daha az yakıtla daha çok yük taşıma fırsatı yakalanacak. Gemi başına yakıt tasarrufu yüzde 25’i bulacak.

– Funda A ve Lucien A hariç mevcut filonun 800 milyon dolarlık yatırım değeri var.

4 artı 4 de olsa bir yılda 8 gemi siparişi vermesinin mantığını Lucien Arkas, şu şekilde açıklıyor. ‘İlk 4 geminin 2014’teki siparişi sonrası Ouhua Tersanesi ile aramızda bir güven ilişkisi oluştu. O nedenle 2015’te ikinci parti 4 geminin siparişini verdik. Biz bu yatırıma uzun vadeli bakıyoruz. Çok doğru yaptığımızı düşünüyorum’ dedi.

Görüşlerine ünlü filozof Seneca’nın ‘Yaşamak, fırtınanın geçmesini beklemek değildir. Yaşamak, yağmur altında dans etmeyi bilmektir’ sözünü ekleyen Arkas, ‘Faaliyetlerimizin yüzde 60’ı Türkiye, yüzde 40’ı yurtdışı şeklinde oluşuyor. Arkas Grubu’na bağlı 64 şirket faaliyet gösteriyor. 24 ülkede 63 ofisi bulunuyor. 7 bin 300 kişi istihdam ediyor. “Yaşamak, yağmur altında dans etmeyi bilmektir” anlayışıyla yoluna devam edip, 2 milyar dolar ciroyu aşıyor’ dedi.

Lucien Arkas, Alman Stili marka forkliftlerinin Türkiye distribütörü olduklarına işaret ederek, ‘2013’te Stili Arser’i kurduk. Geçen yıl 3050 adet satışla forkliftte Türkiye’de ilk sıraya yükseldik. Bunun üzerine Almanlar Ortadoğu ve Türki cumhuriyetler pazarını da İstanbul’ dan yönetmemizi istedi’ dedi.

Türkiye’de lider dünyada 20’nci

Lucien Arkas, Türkiye’de en büyük konteyner gemi filosuna sahip olduklarını hatırlatarak, ‘Clarkson Research Company’nin listesine göre dünyada 20’nci sıradayız, ilk yurtdışı ofisini 1997’de Bulgaristan’da açtık. 20 yıldır acentelik ve armatörlükte Akdeniz ve Karadeniz’de yapılandık. Geçen yıl Gana ve Nijerya’da ofis açtık. Bu yıl da Senegal ve Fildişi’ne gireceğiz’ dedi.

Lokomotif alacağız

Lucien Arkas, Arkas Lojistik’in varlıkları hakkında, ‘450 çekici, 706 vagon, demiryolu ile taşımaya uygun 1025 konteyner, 11 depo ile hizmet veriyoruz. Demiryolu taşımacılığı şirketleri AR-GÜ’nün kapasitesinin 1.5 milyon ton. Demiryolu taşımacılığına 12 milyon dolar yatıracağız. 3 lokomotif alacağız’ bilgisini paylaştı.

Terminal Del Golfo 100 milyon euro ile 5’e katlanacak

Lucien Arkas, Marport’la birlikte Türkiye’de liman işletmeciliğine de girdiklerini anımsatarak, ‘Türkiye’nin ilk otomotiv ihtisas limanı ‘ Autoport’un yıllık 400 bin araç kapasitesi var. Geçen yıl 342 bin araç elleçlendi. 2015 yılında İtalya’nın La Spezia kentindeki Terminal del Golfo limanından hisse aldık. 100 milyon Euro’luk yatırımla limanın kapasitesi 5 kat arttırılacak’ dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER