267 ARKAS AİLESİNİN ACI GÜNÜ

ARKAS AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Gabriel Arkas’ ın ağabeyi ve holdingin ortağı Jean Pierre İcard hayatını kaybetti

Holdingde görev yapan ve radyesteziye olan tutkusu ile tanınan İcard, yeraltındaki suyun derinliğini, akış hızını, tatlı mı tuzlu mu olduğunu sadece bir plan ya da harita üzerinden bile anlayabiliyordu. Arkas’ın tüm kuyularını bulan Jean Pierre Icard’ın Türkiye’de pek çok bölgede su çıkmasına aracılık ederken, su bulduğu yerler arasında Meryem Ana Evi’nin bulunduğu ve kutsal kabul edilen su kaynağı ile Penguen Gıda’nın Bursa’daki tesisleri de var.

İlk kez 1959’da, Seferihisar’da aldıkları bir arazide su bulan İcard, verdiği bir röportajda şunları anlatmıştı: “Daha sonra belki yüzlerce kaynak bulup, kuyu açtık. Şirketimi bile kurdum. Meryem Ana Evi’nin oradaki kaynağı bulup çıkardım. Şimdi gelen binlerce ziyaretçi o suyu içiyor. Selçuk’ta Bülbül Dağı’nda bulunan ev, deniz seviyesinden 830 metre yükseklikteydi. Burada birinci su kaynağının, yerin sadece 7 metre altında, ikinci su kaynağının ise 15 metre derinlikte olduğunu tespit ettim ve kuyu yaptırdım. Benim en büyük mutluluğum, ‘Şurada su var’ deyip bulmak. Hele de zor yerlerde.” Edirne’deki çeltik tarlaları için gerekli suyu da kendisinin bulduğunu belirten İcard, “Bulgaristan Meriç nehrindeki suyu kesince, İpsala sınırında yaşayan çiftçiler zor duruma düşmüştü. Bana ulaştılar ve büyük miktarda su bulduk. Elbette yüzde 100’lük bir başarım yok. Yüzde 80 civarı bir oran var. Su çıkmayan yerler genelde eskiden akan ama kurumuş kaynaklar” ifadelerini kullanmıştı.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER