Aras Kargo’nun Yönetiminde ‘Kadın-Erkek’ Eşitliği Var

Aras Kargo’nun Yönetiminde ‘Kadın-Erkek’ Eşitliği Var

ARAS KARGO’NUN YÖNETİMİNDE KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ VAR

Kadın-Erkek dengesini gözeterek oluşturduğu yönetim ve çalışan kadrosuyla eşitliğin önemine dikkati çeken Aras Kargo’nun yönetiminin yarısı kadınlardan oluşuyor.

Aras Kargo’nun açıklamasına göre, şirket, erkek egemen bir sektör olarak bilinen kargo sektöründe, kadın istihdamını artırmaya yönelik izlediği politikayla yönetimde de kadın-erkek dengesini sağladı. Aras Kargo’nun 8 kişiden oluşan yönetim ekibinin yarısını kadınlar oluşturuyor. BM Kadınları Güçlendirme prensiplerini imzalayan ilk kargo şirketi olan Aras Kargo, kadın çalışanlara yönelik uygulamalarıyla sektördeki öncü konumunu koruyor.

Şirkette, içlerinde genel merkez yöneticileri, şube müdür ve temsilcileri, kurye, yedek parça yöneticisi ve teknisyenlerin de dahil olduğu 1.700’e yakın kadın görev yapıyor. Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, bu rakama ulaşmalarında BM Kadınları Güçlendirme Prensipleri’ni imzalamalarının ve üst yönetim ekibinin yarısının kadın yönetici olmasının rolünün büyük olduğunu vurguladı. Ayyarkın, atılan imzayla şirket insan kaynakları politikalarında radikal bir karar alarak kadın çalışan sayılarını artırmak üzere bir kota koyduklarını kaydetti. Aras Kargo İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Selda Özacar ise kadın istihdamını artırmak adına uyguladıkları insan kaynakları çalışmalarına değinerek, kadın çalışan sayısını artırmak için koydukları kotanın yanı sıra, kadın çalışan öneren personellerine, önerdikleri kişi işe alındığında prim verildiğini bildirdi. Annelere esnek çalışma saati uyguladıklarını kaydeden Özacar, şu açıklamalarda bulundu: “Çalışanlarımızın bebekleri bir yaşına gelinceye kadar her gün iki saat süt izni, 1-3 yaş arası çocuğu olan annelere de her gün bir saat bebek bakım izni ve cumartesi izin veriyoruz. Annelere okulun ilk ve karne günü ile aşı günlerinde izin uygulaması getirdik. Genel müdürlüğümüzde ve bölgelerimizde hijyenik emzirme odalarımız bulunuyor. Kadınlara yönelik yürüttüğümüz tüm bu uygulama ve iyileştirme çalışmaları ile de kadın çalışanlar tarafından da özellikle tercih edilen marka olduk.

MÜŞTERİ DENEYİMİ

Aras Kargo Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Billur Kaymak Burkutoğlu da 41 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Aras Kargo’nun en önemli odaklarından birisinin insancıl uygulamalar ile müşteri deneyiminde fark sağlamak olduğunu bildirdi. Burkutoğlu bu odak doğrultusunda tüm temas noktalarında kadın, erkek, çocuk, 65 yaş üstü olmak üzere tüm müşterilerin değişen ihtiyaçlarını tespit etmek ve buna uygun çözümler geliştirmek üzere çalıştıklarını kaydetti.

YORUMLAR

BENZER HABERLER