29 ARAÇ MUAYENELERİNDEKİ GECİKMENİN FATURASI İHRACATA ÇIKIYOR

ARAÇ MUAYENELERİNDEKİ GECİKMENİN FATURASI İHRACATA ÇIKIYOR

İhraç yükü taşıyan araçların beklediği her saat Türk ihracatına büyük zarar veriyor ve ülkenin rekabet gücünü olumsuz etkiliyor. Bu beklemeler kimi zaman gümrükler gibi kurumlarından kimi zaman da servis noktaları gibi özel yerlerden kaynaklı olabiliyor. Araç muayenesi ve yola elverişlilik muayenesi için geç randevuların verilmesi de gecikmelere neden olabiliyor.

Araç muayenesi ve yola elverişlilik muayenesi için geç randevuların verilmesi, taşımaları olumsuz etkileyebiliyor. UND’nin Gaziantep’te gerçekleştirdiği çalışma grubu toplantısında geç randevu saatleri yüzünden ihraç taşımaların sekteye uğradığı konusu gündeme geldi. Kaybedilen her günün önemli bir maliyet unsuru olarak firmalara yansıdığı günümüzde Yola Elverişlilik ve Araç Muayenesi için ayrı ayrı süreçleri takip etmek ve bu organizasyonu planlamak ise sektörümüzde filo yönetimi açısından verimsizlik yaratırken önemli zaman ve maliyet kayıplarına sebep oluyor. UND’nin Sesi Dergisi olarak konuyu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na (UDHB) sorduk. Bakanlık konu ile ilgili açıklama yaparak nelerin yapılıp yapılamayacağı hakkında cevaplarını iletti. Araç muayeneleri ile ilgili geçtiğimiz yıl UND bir hazırlık yapıp öneriler listesi hazırlamıştı.

Karayolu ile uluslararası yük taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren firmalar Araç Muayenesi’ nin yanında Yola Elverişlilik Muayenesi’ni de yaptırması gerekiyor. Zorunlu Araç Muayenesi ve Yola Elverişlilik Muayenesi kontrol edilen noktalar itibari ile birçok yönden benzerlik göstermiyor. Birçok yönden aynı noktaların kontrol edildiği Yola Elverişlilik Muayenesi öncesinde ve/veya sonrasında Araç Muayenesi yaptırmak zorunda kalan firmalar, öncelikle Çekici-Römork kombinasyonu için Araç Muayenesi bedeli olan 466 TL ve ardından Yola Elverişlilik Muayenesi için 233 TL ödeme yapıyor. Sonuç olarak firmalar her bir araç için toplam 699 TL ödeme yapmak zorunda kalıyor. Her iki muayenenin de bitiş sürelerinin farklı olması nedeniyle çoğu durumda aynı anda her iki muayene tamamlanamıyor ve 582 TL’lik indirimli fiyattan yararlanılamıyor ve fazladan 117 TL ödemek zorunda kalınıyor.

YORUMLAR

BENZER HABERLER