713 ANTREPOLARDA ARTIK MESAİ ÜCRETİ ALINMAYACAK

ANTREPOLARDA ARTIK MESAİ ÜCRETİ ALINMAYACAK

UTİKAD’ ın girişimleri sonuç verdi, antrepolarda mesai ücreti sorunu çözüldü. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) 31 Mayıs 2017 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne “Antrepolarda Mesai Ücreti Talebi” konulu bir yazı ilettiğini hatırlatan UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, “Bu yazıda Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri tarafından yürütülen ve herhangi bir şekilde gümrük memuru görevlendirilmeyen antrepolarda, gümrük işlemleri tamamlanmış eşyanın Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri nezaretinde antrepoya tahliyesi veya antrepodan teslimi/çıkarılması amacıyla mesai saatleri dışında yapılacak çalışmalar için gümrük idarelerince 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 221. maddesi kapsamında herhangi bir mesai ücreti alınmaması ve tüm gümrük idarelerinde yeknesak uygulama yapılması yönündeki talebimiz iletilmiştir” dedi.

Bakanlık duyurdu

Bu talep sonrasında bakanlık tarafından 15 Kasım’da “Yeşil Hatta İşlem Gören Beyannameler ile YGM Görevlendirilen Antrepolarda Fazla Mesai Ücreti” konulu bir duyuru yapıldığını belirten Uğur, şöyle konuştu: Yapılan duyuruda yalnızca YGM görevlendirmesi yapılan antrepolarda veya herhangi bir hatta (kırmızı, sarı, mavi veya yeşil) işlem gören beyanname kapsamı eşyalar ile ilgili olarak, yükümlüler tarafından mesai saatleri dışında işlem yapılmasının talep edilmesi halinde, fiilen personel görevlendirmesi gerektirmeyen işlemler için yükümlülerden fazla mesai ücretinin talep edilmemesi, ancak gümrük personelinin fiili hizmetini gerektiren (ATS cihazı sökülmesi vb.) her türlü işlem için fazla çalışma ücretinin tahsil edilmesi gerektiği bildiriliyor.”

‘Lojistik Sektöründe Devlet Destekleri’ semineri yapılacak

Döviz kazandırıcı hizmetler arasında yer alan lojistik sektörü çeşitli devlet desteklerinden yararlanabiliyor. Sektöre verilen desteklerden daha fazla üyenin yararlanabilmesi için bakanlıklarla çalışmalarımızı sürdüren UTİKAD, geçen ay Malezya’da gerçekleşen FIATA Dünya Kongresi’ ne, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle üyeleriyle birlikte UTİKAD Ticaret Heyeti olarak katıldı. Yapılan çalışmaların devamı olarak dernek tarafından 12 Aralık 2017 Salı günü İstanbul’da Elite World Europe Hotel’ de “Lojistik Sektörüne Yönelik Devlet Destekleri Semineri” düzenleyeceğini duyurdu. Seminere Ekonomi Bakanlığı, Türk Eximbank ve KOSGEB yetkilileri konuşmacı olarak katılacak.

YORUMLAR

BENZER HABERLER