ALIŞAN LOJİSTİK, TIRSAN FİLOTIR AVANTAJLARINI SEVDİ

ALIŞAN LOJİSTİK, TIRSAN FİLOTIR AVANTAJLARINI SEVDİ

Lojistik sektörünün öncü firmalarından Alışan Lojistik, Tırsan’ın kiralama şirketi FiloTır ile yeni bir sözleşme gerçekleştirdi. 2015 yılında 36 aylığına 30 adet semi treyler kiralayan Alışan, bu sözleşme ile tren yüklemeli özellikteki 55 adet Tırsan Perdeli Maksima Plus Yarı treyleri kiralayarak filosuna ekledi.

Lojistik sektörünün öncü firmalarından Alışan Lojistik, Tırsan FiloTIR’dan 36 ay süreyle kiraladığı 55 adet Tırsan Perdeli Maksima Plus Yarı treyleri 12 Nisan 2018 Perşembe günü Tırsan Adapazarı fabrikasında düzenlenen törenle teslim aldı. Teslimat törenine Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tırsan Satış ve Bayi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç, Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alişan, Alişan Lojistik Nakliye Operasyonları Koordinatörü Erkut Kasapseçkin ve Alışan Lojistik Satınalma Müdürü Ayhan Özekin katıldı.

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Ö.Çetin Nuhoğlu, teslimat töreninde yaptığı konuşmada Alışan Lojistik ile uzun yıllardır süren iş birliklerinin son 3 yıldır kiralama operasyonları alanında hizmet vererek sürdüğünün bilgisini vererek artık Türk lojistik firmalarının, araç kiralayarak lojistik hizmetlerini sürdürme trendinde olduğuna dikkat çekti.

Ö.Çetin Nuhoğlu, “Alışan ile yıllardır süren tedarikçi-müşteri ilişkimizde artık farklı bir boyutta ilerliyoruz. Alışan Lojistik’e son 3 yıldır kiralama operasyonları ile hizmet vermeye başladık Eskiden “araç kiralanır mı? Satın alınır” denilirdi. Şimdi Türk firmaları da araç kiralayarak hizmetlerini sürdürmeye başladılar. Böyle nadir firmalar, araçların kullanım süreçlerindeki bütün riskleri kiralama hizmeti veren firmalara aktarmanın ciddi katma değer sağladığını gördü. Batıda bu durum çok daha farklı, araç kiralama toplam satışların içerisinde yüzde 50’nin üzerindedir. Özellikle büyük lojistik firmaları araç satın almazlar, hizmeti satın alırlar. Böylelikle kilometre başına birim maliyetini bilir ve sadece verdiği hizmete odaklanır. Bu hizmeti sadece yurt içerisinde değil uluslararası alanda da sunuyoruz . Şu anda 6 binin üzerinde servis var. 335 servisimiz direkt Kassbohrer servisi olarak her türlü müdahale yapabilecek durumda. 7 gün 24 saat 17 dilde cevap veren merkezimiz var. Şoför merkezi aradığı zaman servise yönlendiriliyor.”

Tırsan Bayi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç, 2015 yılında Alışan Lojistik ile 30 adetlik treyler kiralanmasına ilişkin koşulları konuşmak üzere bir araya geldiklerinde fiyattan ziyade hizmet odaklı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ” Öncelikle bir lojistik firması aracının asla durmasını istemiyor. Aracın herhangi bir kaza ya da arızada, serviste günlerce beklemesini istemiyor. Bununla ilgili FiloTIR’da kurduğumuz bir altyapımız var. Müşterimizin kiraladığı araçlardan hangisinin hangi servislerimizi ve lokasyonlarımızı kullanacağını öncelikle tespit ediyoruz. Bunun haricinde bütün yıllık kilometrelerinin hangi süreçte olduğunu, hangi parçaya ve malzemeye servis ve bakımda ihtiyaç duyacağını tespit ediyoruz. Kullanacakları servislerde ön görülebilecek hasar ya da oluşabilecek ve aşınan parçalarla ilgili bütün ürünlerin hazırlığını yapıyoruz. En başta belirttiğim gibi bu araçların serviste beklemeleri uzun sürmemeli. Kiralamanın yapıldığı 36 aylık süreç içerisinde araştırdığımızda hasar ya da arıza ile ilgili bir gün dahi bekleyen aracımız yok . Bütün araçlarımızın 24 saat içerisinde bakımları ve onarımı yapılmıştır. Şu ana kadar ağır hasarlar ile karşılaşmadık. Ama bu da olabilir. Bunun için ikame araç da bulunduruyoruz. 24 saati aşması durumunda ikame aracımızı firmamıza tedarik ediyoruz. Bu süreç içerisinde bu hizmetler ile birlikte 30 aracın üzerinde konteyner kiralaması yaptık. Bugün de 55 tane araç daha kiraladık. Bu 55 tane aracımızın tamamı tren yüklemeli özelliklerdeki araçlar.” diye konuştu.

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Alışan olarak 1985 yılından bu yana lojistik sektöründe aktif faaliyet gösteren bir firmayız Biz de kurulduğumuzda filomuzu öz mal sahibi olarak genişletmek üzerine ilerliyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada kiralama öz mal sahibi olmaya göre çok daha avantajlı bir model. Her şeyden önce 3-5 senelik periyotlarda teknoloji, ekipmanlar değişiyor ve inovasyon geliyor. Dolayısıyla bunun avantajını her anlamda kullanıyor olmak, hizmet veren tarafında olmak çok artı bir değer sağlıyor. İkinci bir nokta araçların verimliliği artıyor. Yakıt ihtiyacı azalıyor. Bunun da ciddi bir maliyet avantajı var. Maliyetlerinizi kontrol ediyorsunuz ve sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz. Kontrol altında tutabildiğiniz bir yapı ile hizmet sunuyorsunuz. Hizmet sağlayıcının en önemli özelliklerinden bir tanesi hızlı cevap verebilmesidir. İşlerin azalması ya da eksilmesi durumunda, farklı türdeki ekipmanlara ihtiyaç duyulması gibi noktalarda çok daha hızlı hareket edip, çok daha zengin ekipmanlarla müşterinize çözüm üretebiliyor. Bu işin sürdürülebilirliği ilk başladığımız günlerde bizim için de çok ciddi bir soru işaretiydi ama 3 senedir bu konu hakkında hiç problem yaşamadığımızı söyleyebilirim. Biz lojistik hizmet verenler olarak diyoruz ki, herkes ana işine odaklansın, uzmanlaştığı konuyu güncelleştirsin. Tırsan’ın işi araç üretmek ve en iyi şekilde bu hizmeti vermek. Onlar da bu işlerini çok iyi yapıyorlar. Dolayısıyla biz de işimize odaklanmak istiyoruz. Tırsan bu desteği, bize, bizim kendi başımıza yapabileceğimizden daha iyi bir şekilde verebiliyor. Aracın kaskosundan bakımına ve servisine, muayenesinden plaka işlemlerine kadar pek çok şeyle ilgileniyor. Tırsan’a sundukları bu hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER