258 ”ADR’ YE UYGUN YENİ ARAÇ KULLANANLAR CEZALANDIRILIYOR”

”ADR’ YE UYGUN YENİ ARAÇ KULLANANLAR CEZALANDIRILIYOR”

Risk teşkil eden eski araçların ADR’ye uygun hale getirilme süreçleri daha uzun tutulurken, yeni model araçlarda kısa tutulmasının amaca uygun düşmediğini belirten Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, “Hatta, yönetmelik öncesi eski şartlara göre yapmak isteyen firmalar için eski model araçlar yeni model araçlardan daha değerli hale gelmiştir” diyor.

Akaryakıt taşımacılığının yanı sıra, sektörde kroyojenik LNG tankerleri yatırımı yapan ilk lojistik firması olma özelliği taşıyan Reysaş’ın kaptan koltuğunda oturan Durmuş Döven, ADR yönetmeliğinin haksız rekabete yol açabilecek uygulamalar içerdiğini ifade etti. ADR yönetmeliğinde altyapı hazırlıkları tamamlanmadan, hazırlık süreçlerinin oldukça kısa tutulduğunun altını çizen Döven, “Yetkili kurum atamalarının gecikmesi sayılarının azlığı ile yıllar önce sadece yönetmelikleri yayınlanarak başlanılan sürecin sürekli uzatılmak durumunda kalınması yönetmeliğin uygulanabilirliğine olan güveni de sarsmaktadır.

ADR yönetmeliği Tehlikeli Madde Taşımacılığını daha güvenli, çevreye ve 3. taraflara zarar vermeden daha az risk yaratacak şekilde yapılmasını hedeflerken, çıkarılan yönetmelikte daha çok risk teşkil eden eski araçların ADR’ye uygun hale getirilmesi süreçleri daha uzun tutulması yeni model araçların ise daha kısa tutulması tamamen amaca ters düşen bir uygulamadır. Hatta bu işi biraz daha, yönetmelik öncesi eski şartlara göre yapmak isteyen firmalar için eski model araçlar yeni model araçlardan daha değerli hale gelmiştir.

“Ek maliyetlere katlanıldı”

Diğer yandan; daha fazla maliyete katlanarak, daha yönetmelik çıkmadan önceki zamanlarda Avrupa’da geçerli yurtdışından alınmış ADR sertifikalı araç yatırımı yapmış olan firmalar için ise yeterli kolaylıklar sağlanmamıştır. Bu tip araçların sertifikaları tüm Avrupa’da geçerli iken, burada sadece Türkiye’de geçerli olabilecek sonradan ADR uygunluk belgesi alması gereken araçlar ile nerde ise benzer prosedürleri takip etmeleri ve hiç de gerek yok iken tekrar ek maliyetlere katlanmak durumunda kalmışlardır.

YORUMLAR

BENZER HABERLER