406 ”ADR’ Lİ YÜK TAŞIMA ORANINI 40’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

”ADR’ Lİ YÜK TAŞIMA ORANINI 40’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Lojistik alanında hizmet veren ABC Lojistik, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 2016 yılında ADR’ li araç yatırımı yapacak olan firma, ADR’ li yük taşıma oranını yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyor. Filosunda bulunan araç sayısını 672′ ye çıkaran ABC Lojistik, 2015 yılında depolama alanında da yatırımlar gerçekleştirdi. Firma ,bu yıl inşaat, sanayi ve üretim alanında da yatırımlar yapacak. ABC Lojistik, ADR’ li NATO yüklerini AB ülkelerine, Avrupa’dan Adana/İncirlik, Gaziantep ve Diyarbakır’a taşıyor. 672 adet çekici ve 725 adet römorku bulunan firma bu araçları ile ADR konvansiyonunca yapılabilen, uluslararası teamüllere uygun tehlikeli madde taşımacılığı gerçekleştiriyor.

Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili faaliyetlerinden bahseden ABC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Bilen, “2015 yılı içerisinde transit seferlerde 3 bin 845 defa yükleme yaptık. Bu yüklemelerin bin 150′ sini ADR’ li yaptık. İthalat seferlerinde ise 4 bin 100 adet taşıma yaptık. Bu taşımalarında bin 270 adeti ADR’ li taşımalardır. ADR’ li NATO yüklerini, Avrupa Birliği Ülkelerine, Avrupa’dan Adana / İncirlik, Gaziantep ve Diyarbakır’a taşımalarını yapıyoruz” dedi.

ADR’ li yük taşımacılığı ile ilgili firma bünyesinde tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının bulunduğu bilgisini veren Bilen, “Danışmanımız tarafından araçlarımızın kontrolleri yapılıp gerekli tedbirler alınıyor. Bu tür taşımaları yapacak şoförlerimize belli periyotlarda ADR eğitimi veriliyor. Bilgilerini güncel tutmaya çalışıyoruz. Şoförlerimizin eğitimlere katılması şirketimiz tarafından karşılanıyor. Tehlikeli madde taşımacılığı söz konusu olduğunda en uygun aracı ve en tecrübeli sürücümüzü görevlendiriyoruz. Gönderen ve yükleyen ile maddenin sınıfının, tehlike özelliklerini, dikkat edilmesi gereken şartları gözden geçiriyor ve sürücümüz ile değerlendiriyoruz. En çok dikkate aldığımız konu doğru ve güvenli yüklemedir. Araçta bulunması gereken koruyucu teçhizatı kontrol ediyoruz, eksik olması durumunda hemen yenisi ile standartlara uygun temin ediyoruz.

Tehlikeli madde taşıması söz konusu olduğunda, sipariş aldığımız andan itibaren çalışanlarımızın bu siparişi nasıl ele almaları gerektiği konusunda bilgiler veriyoruz. Malı teslim almadan malın boşaltılmasına kadar geçen süreci gözden geçiriyor ve detayları görüşüyoruz. Sonrasında taşımamızı gerçekleştiriyoruz. Malum en küçük hatanın sonuçları büyük olabiliyor” diye kaydetti.

Sektörde karşılaştıkları sorunlara değinen Bilen, “SRC 5 ehliyetini almakta yaşadığımız sıkıntılar sektörümüz için ciddi bir sorun. SRC 5 ehliyeti yılda 3 kez yapılıyor. 2016 yılı içerisinde eğitimler 6 Şubat,11 Haziran ve 8 Ekim tarihlerinde yapılacaktır. Sınavlardan 2 ay öncesinde eğitimler başlıyor. O tarihte şoför eğitime katılsa bile sınava gideceği tarihte yurt dışına çıkmak zorunda kalabiliyor. Şoförlerimizin bu sınavlar ve eğitimlere katılmaları konusunda sorunlar yaşıyoruz. En büyük yaşadığımız problemlerden biri de sınav yerlerinin sınırlı olması ve mesafelerin uzak olması” diye ifade etti.

“Denetim eksikliğinden dolayı haksız rekabet yaşanıyor”

Ülkede kimya sektörünün önemli sektörlerden biri olduğunu ve bu ürünleri uluslararası teamüllere uygun olarak taşınması gerektiğini vurgulayan Bilen, “Kimya sektörü sürekli gelişim halinde bir sektör. Önemli bir ihracat kalemi. Bu sektörde yurtdışından talep gören ürünler üretiyoruz. Ülkemizin ve diğer ülkelerin hassasiyet gösterdiği yüklemeler yapıyoruz. Dünyada her ne kadar ekonomik sıkıntılar yaşanırsa yaşansın, tehlikeli kimyasallar sanayinin önemli girdi maddesidir. Her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Böyle bir talep geldiğinde uluslararası nakliyeci olarak bu yetkinliğe sahip olmak gerekli. Çünkü Avrupalı alıcılar sizden kurallara ve ilgili standartlara uygun taşıma yapmanızı ön koşul olarak veriyor. Ülkemizde bu konuda önemli adımlar atıldı. Ancak Ulaştırma Bakanlığımız tarafından yapılması gerekenler bulunuyor. Yeterince denetim faaliyeti yapılmıyor. Denetim eksikliğinden dolayı bu işi tam yapanla yapmayan arasında haksız rekabet yaşanıyor. Bu durumda da tüm ülkemize zararı oluyor” diye altını çizdi.

“İnşaat, sanayi ve üretim yatırımlarına ağırlık verdik”

Lojistik sektörü dışında farklı alanlardaki sektörlere yatırım yaptıklarını dile getiren Bilen, “Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İnşaat, sanayi ve üretim alanında yatırımlarımıza ağırlık verdik. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde faaliyete geçireceğiz. Ülkemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz. Firma olarak en durağan dönemlerde bile yatırımı kendimize prensip edindik. 150 Mercedes araç ve 150 Tırsan yarı römork alarak filomuzdaki araç sayısını 672’ye çıkardık. Depolama alanında da çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Tehlikeli madde taşımacılığı sektörünün büyüyeceğine inanıyorum. Bu büyümeye uygun altyapı ve insan yatırımları yapıyoruz. 2016 yılında ADR’ li araç sayımızı artıracağız ve ADR’ li yük taşımak için gerekli olan SRC 5 ehliyeti olan şoför sayımızı artıracağız. ADR’ li yük taşıma oranımızı yüzde 40’lara çıkarmayı hedefliyoruz. 1993 yılında kurulduğumuz günden bu yana sektörümüzde kalite, istikrar ve güvenin simgesi olduk. Başarılı taşımacılık çözümlerimiz ile bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” şeklinde konuştu. (DÜNYA)

YORUMLAR

BENZER HABERLER