346 110 MİLYON EUROLUK ALTERNATİF YATIRIM

110 MİLYON EUROLUK ALTERNATİF YATIRIM

Alternative Taşımacılık, 6’ncı gemisi Meleq’i denize indirdi. Meleq ve Fadiq gemileri için 110 milyon euro yatıran Alternative’ nin hedefi, 3 yılda Akdeniz ve Karadeniz’deki en etkin Ro-Ro oyuncusu olmak

RO – Ro taşımacılığında faaliyet gösteren Alternative Taşımacılık, 6’ıncı gemisi Meleq’i Almanya’nın Flensburg kentinde denize indirdi. Alternative’ nin filosuna 14 Şubat 2017’de katılacak Meleq, Türkiye-İtalya hattında çalışacak. Meleq, 280 treyler kapasitesine sahip olacak, çift katlı sistemle bu sayı 330’a kadar yükselebilecek. Flensburg’ dan sipariş edilen Meleq ile kız kardeşi olarak adlandırılan Fadiq’ e 110 milyon euronun üzerinde yatırım yapılacak.

Meleq’ in denize indirilme töreninden önce Alternative’ in Genel Müdürü Hakan Yılmaz ile Intermodal Taşımacılık Direktörü Cumhur Eşber Horasan’la birlikte hedeflerini anlatan Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, “3 yıl önce gemi kiralayarak çıktığımız bu yolda, bugün 6’ıncı Ro-Ro gemimizi denize indiriyoruz. Yeni hatlar açmak, sefer sayımızı artırmak için yatırımlarımız devam edecek” dedi.

Ekol’ ün tedarikçisi

Ahmet Musul, Alternative’ nin kuruluş hikayesini anlatırken, “Zorlu bir yolculuktu. Hiç bilmediğimiz bir alanda, önce Ekol’ un tedarikçisi sonrada pazarın tedarikçisi olan bir yapı kurduk. Başladığımız dönem aslında son vagona yetiştiğimiz uygun bir dönemmiş. Daha sonra pazar Ro-Ro’lar için zorlaştı” diye konuştu. Ro-ro’ da prestijli tersanelerden biri olan Flensburg Tersanesi’yle 2 gemi için anlaştıklarını ifade eden Musul, iki geminin maliyetinin 110 milyon euro olduğunu, diğer geminin 2018 yılında teslim edileceğini açıkladı.

Ro-Ro’da dünyanın en büyüklerinin artık daha büyük gemiler sipariş vererek, gelecekteki piyasayı şekillendirecek adımlar altığını anlatan Musul, şöyle konuştu: “Bizim de daha büyük gemi siparişleri için görüşmelerimiz var. Sadece kendi denizlerimizde kendi üreticilerimiz için değil daha farklı pazarlarda da oyuncu olabiliriz. Örneğin Kuzey Afrika ile Fransa arasında, Mısır ile Trieste arasında oyuncu olabiliriz. Biz de önümüzdeki 3 yıl içinde Akdeniz ve Karadeniz’deki en önemli, en etkin, en yaratıcı Ro-Ro oyuncusu olmak istiyoruz.”

Babasının adı yaşayacak

Gemilerine Hatche, Paqize, Qezban, Ayshe gibi isimler veren şirketin son gemisine Meleq adı verilmesi aile hikayesine dayanıyor. Ahmet Musul, “Denizcilikte gemi, ‘kadın’ anlamına gelir. Depolarımıza çiçek, gemilerimize kadın isimlerini veriyoruz. Bu geminin hikayesi biraz farklı. Trafik kazasında kaybettiğim babama annem ismiyle hitap etmez ‘melek’ derdi. Bu nedenle geminin adı ‘Meleq’ oldu. 2018’de teslim alacağımız Fadiq de annemin adını taşıyacak” dedi.

12 bin araç taşıyacak

Alternative Taşımacılık’ ın yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını, bunun yüzde 35’ini müşteri, yüzde 65’ini Ekol’ un oluşturduğunu kaydeden Ahmet Musul, “Geçen yıl 95 bin araç taşıdık. Bu yılı 110 bin araç ve 84 milyon euro ciroyla kapatmayı planlıyoruz. Yeni gemi yılda yaklaşık 12 bin araç daha taşımamızı sağlayacak” diye konuştu. Musul, Alternative’ nin Ekol iştiraki değil kendi kişisel yatırımı olduğunu da ifade etti.

Terminal bitiyor

Ahmet Musul, Topçular’da yapımı devam eden Ro-ro terminalini yılbaşında devreye almayı planladıklarını söyledi. Musul, 38 milyon euro yatırımla kurulan terminalin İstanbul trafiğinden yaklaşık 100 bin TIR’ı çekip, Osmangazi Köprüsü’nün de verimliliğini artıracağını ifade etti.

YORUMLAR

BENZER HABERLER